Poriluk možete jesti na sto načina: Blagotvorno djeluje na štitnjaču i ublažava PMS

GREEN_300_listici_sredina

Rođak crvenog luka

Kada birate povrće za svoj jelovnik, nikako nemojte zaobići poriluk. Ovo je povrće prava bomba korisnih nutrijenata, a možete ga pripremiti doslovno na 100 načina.

Hrana je lijek, a ono što jedemo puno govori o tome kako se brinemo o svome zdravlju i koji su nam prioriteti u životu. Povrće je izvor hranjivih nutrijenata, vlakana, ali i spojeva koji pozitivno utječu na naše zdravlje i vitalnost. I baš ono koje izgleda najneuglednije, često nas može iznenaditi svojom nutritivnom snagom. Upravo takvo povrće je i poriluk.

poriluk

U našim ga krajevima još zovu i luk purjak, a u Europu je stigao tijekom srednjeg vijeka te postao jedna od najčešćih namirnica koja se koristila u okrepljujućim varivima i juhama.

Bogat antioksidansima, a niskokaloričan

Niske energetske vrijednosti, samo 30-ak kalorija na 100 grama, bogat je hranjivim tvarima kao što su karotenoidi, posebno beta-karoten, koji se u našem organizmu pretvara u vitamin A, koji je važan za zdravlje očiju, imunosnog i reproduktivnog sustava.

Poriluk je dobar izvor kalija, ali i malih količina bakra, željeza i folata. No od povrća ga izdvaja to što je dobar izvor mangana pa pomaže ublažavanju simptoma PMS-a, a povoljno djeluje i na zdravlje štitnjače. K tomu, ovaj rođak crvenog luka, češnjaka i vlasca, bogat je izvor antioksidansa, posebice polifenola te sumpornih spojeva koji pomažu u detoksikaciji organizma.

poriluk

Utjecaj na zdravlje

Polifenoli i sumporni spojevi iz poriluka pozitivno djeluju na smanjenje upalnih procesa u organizmu te štite zdravlje srca i krvnih žila. Također, poriluk je i izvor alicina, jednog od najpoznatijih spojeva sumpora s brojnim pozitivnih djelovanjima na zdravlje cijelog organizma. Alicin ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje, štiti zdravlje srca tako što može smanjiti razinu kolesterola u krvi i krvni tlak te djelovati preventivno na stvaranje ugrušaka u krvi.

Poriluk je bogat fruktooligosaharidima i inulinom, vlaknima koja djeluju kao prebiotici, odnosno kao hrana dobrim bakterijama, probioticima pa je izvrstan i za probavni sustav.

Kako ima nisku energetsku vrijednost, dobro ga je uvrstiti u jelovnik ako želite izgubiti višak kilograma, a kako je izvrstan izvor prehrambenih vlakana, produljit će vam osjećaj sitosti te smanjiti apetit.

poriluk

Možete ga jesti doslovno na sto načina

Najčešće poriluk pripremamo na varivo, uz dodatak krumpira, ali od ovoga povrća možete pripremati juhe, rižota, umake za tjesteninu, prhke pite, omlete s jajima, gibanice. Možete ga kombinirati u varivu s grahom ili slanutkom, a izvrstan je i u svome svježem obliku, samo u salatama.

I još jedan zanimljiv podatak: ne bacajte zeleni dio poriluka jer je bogato vitaminom C.

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.