Novo istraživanje u čijem su fokusu bili bumbari dokazalo je da ovi insekti imaju nevjerojatne kooperativne vještine te da mogu riješiti zadatke za koje se vjerovalo da nadilaze njihove mogućnosti. U nizu laboratorijskih eksperimenata, bumbari su dobili zadatke nakon čijeg bi uspješnog rješavanja dobili nagradu. U nizu laboratorijskih eksperimenata, bumbari su bili podijeljeni u dvije skupine: oni koji treniraju sami i oni koji treniraju u paru. Bumbari koji su trenirali zajedno čekali su svog partnera da skupa pokupe nagradu. Za razliku od njih, bumbari koji su trenirali sami nisu čekali partnera i zbog toga nisu mogli pokupiti nagradu.
“Rezultati studije razbili su neka ustaljena mišljenja koja smo imali o insektima, a sposobnost suradnje zbog ostvarenja cilja definitivno je prisutna i kod bumbara.“, objasnio je Olli Loukola, vodeći autor studije i bihevioralni ekolog na Sveučilištu u Ouluu u Finskoj.
Kooperacija je aspekt socijalnog ponašanja koji pokazuje svijest o suradnji s drugima, a u zadnje su vrijeme znanstvenici sve više koncentrirani na istraživanje o mogućoj svijesti insekata upravo u tom smjeru. Loukola i kolege željeli su ovim eksperimentom istražiti je li ponašanje u zadacima koji zahtijevaju suradnju izazvano individualnim naporima, prepoznavanjem prisutnosti partnera ili dubljim razumijevanjem uloga i ciljeva. To su tri od četiri različite vrste kooperativnog ponašanja koje su biolozi nedavno definirali.
Čimpanze, delfini, vukovi i ptice vrste su za koje je utvrđeno da koriste suradnju kako bi ostvarili cilj prema gore navedenim načelima, dok se četvrta vrsta kooperativnog ponašanja smatra znakom ljudske suradnje i rijetko se viđa kod životinja.
Znanstvenici nisu imali velika očekivanja od bumbara i upravo je zato ovo istraživanje toliko iznenadilo. No, dokazano je da bumbari mogu naučiti rješavati zadatke po koracima, naučiti druge kako riješiti probleme, koristiti alate, znaju brojati, pa čak i rješavati osnovne matematičke jednadžbe, piše Science Alert.
Kao što možete vidjeti u videu, bumbar čeka da njegov partner stigne prije nego što zajedno krenu u akciju pomicanja bloka.
“Ovi rezultati pokazuju da kooperativno ponašanje bumbara nije samo nusproizvod individualnih napora već je društveno utjecajno,” pišu Loukola i kolege u svojem radu.
No, autori studije naglašavaju da su daljnja istraživanja itekako potrebna kako bi se dodatno utvrdilo i dokazalo da su bumbari doista razumjeli ulogu svog partnera. Dok ne dokažu suprotno, moguće je da je kooperativno ponašanje rašireno u životinjskom carstvu jednostavno kako bi pomoglo u preživljavanju kad je to potrebno.