Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, onečišćenje zraka jedan je od najčešćih uzroka raznih obolijevanja sa tragičnim ishodom. Kada je riječ o stupnju zagađenosti, azijski gradovi kao što su Kalkuta i Mumbai ili New Delhi često među tri najzagađenija grada svijeta. Stoga, u NASA-i su započeli nova ispitivanja onečišćenja u kojma koriste avione s instaliranim laboratorijima.
Nadaju se, da će na ovaj način sakupiti čestice na temelju kojih će dobiti precizan uvid u njihov sastav, kao i pronaći model za rješavanje ovog problema.
Počevši s Filipinima, DC-8 američke agencije leti do osam sati u komadu, na visini i samo 15 metara od tla. “Možemo pružiti izravna mjerenja količine onečišćenja koje dolazi iz različitih izvora, a to je jedan od primarnih inputa za modele predviđanja kvalitete zraka”, objasnili sui z NASA-e na konferenciji za novinare tijekom predstavljanja ovoga projekta.
Dosad se predviđanje kvalitete zraka temeljilo na očitavanjima sa zemaljskih stanica kao i sa satelita, ali nijedna od ovih metoda nije dovela do spoznaje kako se zagađivači šire u zraku. Očitavanja iz zrakoplova mogla bi poboljšati tumačenje satelitskih podataka i dovesti do točnijih modela.
Opremljen vrlo osjetljivim instrumentima, NASA-in leteći laboratorij ispitao je naseljena područja Filipina, a u idućim tjednima ispitivat će se područja iznad Južne Koreje, Malezije i Tajlanda. Rezultati ove studije i postignuća bit će objavljeni u javnosti nakon godinu dana.