markus-spiske-MVB0dOaWRr4-unsplash

Plastičnim otpadom protiv štetnih emisija CO2. Novi eksperiment znanstvenika budi nadu

GREEN_300_listici_sredina

Dvostruka korist kao rješenje i spas planeta

Znanstvenici diljem svijeta pronalaze načine kako i na koji način se boriti protiv klimatskih promjena. Posljednji eksperiment znanstvenika iz Teksasa dao je odlične rezultate u borbi s plastičnim otpadom. Naime, kemijskim procesom plastike može se vrlo dobro apsorbirati ugljični dioksid.

Plastični otpad sigurna je prijetnja planetu već dugi niz godina. Iako se o tome sve češće progovara, treba spomenuti i svaki korak unaprijed koji na bilo kakav način smanjuje otpad od plastike ili ga prenamjenjuje u druge svrhe. Posljednjih dana pažnju je privuklo jedno novo istraživanje sa Sveučilišta Rice u Teksasu gdje su znanstvenici pronašli način borbe protiv klimatske krize upravo plastičnim otpadom. Naime, istraživački tim Sveučilišta Rice otkrio je da zagrijavanje plastičnog otpada u prisutnosti određene kemikalije stvara čestice koje su imale sposobnost apsorbirati ugljični dioksid. “Glavni izvori emisije CO2 kao što su ispušni dimnjaci elektrane mogu se opremiti ovim materijalom dobivenim iz otpadne plastike kako bi se uklonile ogromne količine CO2 koje bi inače ispunile atmosferu. To je sjajan način da jednim problemom kao što je plastični otpad, riješite drugi problem, emisiju CO2″, rekao je suvoditelj James Tour u priopćenju za javnost, a kojeg prenosi Eco Watch

Kako objašnjavaju, riječ je o kemijskom recikliranju temeljenom na pirolizi. Piroliza je proces razgradnje određenog materijala zagrijavanjem u inertnoj atmosferi. Obično, kada se plastika pirolizira, za sobom ostavlja ulja, plinove i voskove, kao i beskorisni nusproizvod ugljika, stoji u priopćenju. Međutim, istraživači su otkrili da kada su zagrijali plastiku u prisutnosti kalijevog acetata, ona se pretvorila u čestice koje su mogle zadržati 18 posto svoje težine u ugljičnom dioksidu na sobnoj temperaturi. Nove čestice imale su pore od 0,7-1,4 nanometra, rekli su autori studije. 

Novi proces može pomoći kod dva problema: stvaranje pristupačnih metoda hvatanja ugljika i poboljšanje recikliranja plastike. Trenutna metoda za uklanjanje ugljičnog dioksida iz izvora prirodnog plina košta 80-160 dolara po uklonjenoj toni, objašnjavaju znanstvenici. Međutim, novi materijal mogao bi ukloniti ugljični dioksid iz izvora plina po niskoj cijeni od 21dolara po toni. Nadalje, metoda djeluje na plastiku koja je trenutno otporna na kemijsko recikliranje, posebno na polipropilen i polietilen visoke i niske gustoće. Ove dvije plastike čine većinu komunalnog otpada, a izvrsni su upijači ugljika kada se zagrijavaju uz kalij acetat. Novi materijal koji apsorbira ugljik također se može ponovno upotrijebiti.

Kada se zagrije na oko 75 stupnjeva Celzija, novi materijal oslobađa ugljični dioksid koji se može pretvoriti u goriva ili građevinske proizvode. Budući da se oko 90 posto pora tada ponovno otvara, materijal bi se mogao ponovno upotrijebiti kao ugljična spužva. “Stoga bi ovaj ugljični materijal dobiven iz plastičnog otpada trebao naći korist u hvatanju CO2 iz izvora visokih emisija CO2, a istovremeno bi se mogao koristiti za inače štetni plastični otpad”, zaključili su autori studije.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.