S jedinstvenim ekosustavom, koji se nalazi samo iznad oblaka, mistični plato planine Roraima, koja se nalazi na granici između Venezuele, Gvajane i Brazila zbunjuje znanstvenike još od 19. stoljeća, a nadahnuo je Sira Arthura Conana Doylea da napiše roman “Izgubljeni svijet”.
Planinski vrh Roraima nalazi se u Gvajanskom štitu u Nacionalnom parku Canaima u Venezueli, a zbog svoje jedinstvenosti nalazi se i na UNECO-ovu popisu zaštićene prirodne baštine. Ova čudnovata geološka formacija, poznata i kao tepui, jedan je od najstarijih platoa na svijetu, a datira otprije dvije milijarde godina.
Plato vrha planine površine je od 31 kvadratni kilometar, a sa svih je strana okružen liticama visine do 400 metara. Na visokoj nadmorskoj visini od 2810 metara padaline se skupljaju u malim jezerima i s visokih litica se slijevaju u prekrasnim slapovima.
Planinski vrh Roraima još je poznat i kao “Plutajući otok”, a toliko je jedinstven da znanstvenici još uvijek pokušavaju razumjeti njegov ekosustav. Najveći je misterij upravo u brojnim životinjama koje ondje obitavaju, a za koje se ne može utvrditi kako su dospjele na teško pristupačan plato. Jesu li se razvile odvojeno od drugih ekosustava na Zemlji ili su na neki čudesan način pronašle put da se popnu na Roraimu?
Iako to sa sigurnošću ne mogu potvrditi, mnogi znanstvenici drže se teorije da se ekosustav razvijao milijunima godina neovisno o ostalim ekosustavima na Zemlji, a njihovu tezu potkrepljuje činjenica da je ondje čak 35% vrsta endemično.
Za posjetitelje, Roraima je vrlo izazovna, a ondje vole odlaziti oni avanturističkog duha. Naime, uspon na najveću liticu traje 6 do 7 dana, a cijena za sudjelovanje u ekspediciji je oko 850 dolara po osobi. U Nacionalnom parku nalazi se i eksluzivni resort koji mami bogatije goste, a ondje se može boraviti u staklenim kućicama, nazvanima “Kućice bogova”, s pogledom na tajnovitu planinu.