zhang-kaiyv-vgLNs0TmeCY-unsplash (1)

Peking – od sinonima za onečišćenje do uglednog primjera

GREEN_300_listici_sredina

Ne tako nedostižni ciljevi

Atmosfera u Pekingu promijenila se od posljednje olimpijade u kineskoj prijestolnici 2008. Dok su Ljetne igre prije 14 godina trebale biti proslava Kine koja zauzima svoje mjesto na svjetskoj pozornici, Zimske olimpijske igre 2022. imale su izrazito tmurniji ton, shrvane Covidom-19 i političkim kontroverzama. Međutim, jedna stvar koja se u Pekingu očito poboljšala je zrak.

Onečišćenje zraka u Pekingu smanjilo se za 50 posto od 2008., što će, ako se takvo stanje i održi, dovesti do četiri godine dodatnog života za prosječnog stanovnika Pekinga. Napredak koji se vidi u gradu koji je nekoć bio sinonim za pojam “onečišćenja” rijedak je primjer usporedno s ostatkom svijeta. Tisućama milja daleko u Delhiju, onečišćenje zraka ostalo je na visokoj razini. Zimski porast onečišćenja zraka u indijskoj prijestolnici bliži se kraju, ali stvari neće ići na bolje niti nakon prestanka zime.

Zagađenje zraka u Delhiju dolazi iz gotovo svih mogućih izvora: elektrana, emisija vozila, građevinske prašine, poljoprivrede i spaljivanja ugljena za kuhanje i grijanje u kućanstvima. Sve te aktivnosti stvaraju čestice onečišćenja zraka koje doprinose raku, plućnim i kardiovaskularnim bolestima. Ali nije samo zima u Indiji. Onečišćenje zraka sveprisutan je globalni problem koji skraćuje milijarde života i u ostalim velegradovima zemalja u razvoju. Milijuni smrtnih slučajeva godišnje pripisuju se onečišćenju zraka, a ono skraćuje prosječni globalni životni vijek za 2,2 godine. Onečišćenje zraka jedan je od najhitnijih javnozdravstvenih problema na svijetu i jedan od najzanemarenijih.

Prema Institutu za energetsku politiku na Sveučilištu Chicago (EPIC), globalno onečišćenje zraka smanjilo se od 2011., no taj je pad uglavnom koncentriran u Kini. Većina zemalja diljem južne Azije, jugoistočne Azije i subsaharske Afrike iskusila je stalno ili povećano onečišćenje zraka posljednjih desetljeća. Čist zrak ne mora biti san i Kineski mega-gradovi su odličan primjer da se stanje može promijeniti! Zemlje poput Indije, Indonezije i drugih čije stanovništvo zaista trpi posljedice nečistog zraka mogle bi i trebale krenuti sličnom putanjom i na taj način spasiti milijune života.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.