267143660_334116621552833_7745205683049545497_n

Ovaj brend proizvodi prirodne boje od morskih algi kako bi smanjio onečišćenje

GREEN_300_listici_sredina

Alternativa umjetnim bojama

Nizozemska dizajnerica Nienke Hoogvliet se udružila s poduzetnicom Anne Boermans kako bi lansirala Zeefier, brend kojem je cilj ponuditi prirodne tekstilne boje u potpunosti izrađene od morskih algi kako bi utjecale na veliki problem zagađenja sintetičkim bojama.

Tekstilna industrija je veliki zagađivač okoliša općenito, a manje je poznato da su sintetičke kemijske boje još jedan od višestrukih održivih problema s kojima se modna industrija suočava. Sintetičke boje predstavljaju prijetnju okolišu, ali i našem zdravlju zbog opasnih kemikalija koje često sadrže. Tipična sintetička boja za tekstil može sadržavati kemikalije kao što su bakar, živa, olovo ili aluminij. Ove kemikalije mogu biti otrovne za radnike koji proizvode tkanine i poznato je da uzrokuju ozbiljno onečišćenje vode. Kao rezultat toga, vjeruje se da je bojenje tekstila jedan od aspekata modne industrije koji najviše zagađuje okoliš.

Zeefier nudi morske alge kao odgovor na ovaj problem jer one ne zahtijevaju svježu vodu, poljoprivredno zemljište ili kemikalije za rast, pročišćavaju ugljični dioksid u zraku i proizvode kisik. Dizajnerica i umjetnica Nienke Hoogvliet posljednjih je osam godina radila na usavršavanju recepta za izradu boje za tekstil od morskih algi. Nienke je oduvijek sanjala kako će radikalno promijeniti tekstilnu industriju zbog čega je udružila snage s Anne Boermans s kojom je zatim osnovala tvrtku Zeefier. U tvrtki kontinuirano rade s timom stručnjaka na poboljšanju procesa proizvodnje prirodne boje kako bi one bile dostupne cijeloj industriji.

Različite druge industrije su također prepoznale potencijal morskih algi i počele ih koristiti, na primjer u hrani i kozmetici. Kako to rezultira velikim količinama nusproizvoda, oni su postali izvrstan izvor sirovine za Zeefier, koji ovaj “otpad” pretvara u lijepe i bogate tekstilne boje. Hoogvliet objašnjava da je jedan od najvećih problema sa sintetičkim bojama to što one nisu biorazgradive i iz tvornica idu ravno u ocean kroz različite vodene površine. A tamo gdje sintetičke boje imaju nedostatke, morske alge imaju prednosti: mogu brzo rasti, neke čak i do trideset centimetara dnevno, ne trebaju dodatne pesticide ili kemikalije za rast, proizvode čak više kisika nego drveće, ne trebaju slatku vodu za rast što je, ako to usporedite sa svom vodom koja se sada koristi za tekstil, ogromna korist.

Zeefier radi na povećanju proizvodnje ovih boja za komercijalnu upotrebu, nudeći alternativu umjetnim bojama koje se obično koriste u modnoj industriji, a koje sadrže više različitih kemikalija. Ako mislite da paleta boje koje možete dobiti od algi su samo smeđe i zelene nijanse, iznenadili biste se. Boje koje se proizvode dolaze također i u predivnim ljubičastim, ružičastim i narančastim nijansama. Brend se nada suradnji s vrhunskim modnim markama kako bi boje nastale od morskih algi uveli u kolekcije visoke mode. Hoogvliet inače ima dugogodišnje iskustvo u radu na potencijalnoj upotrebi morskih algi za dizajn i proizvode. Za svoj Sea Me namještaj i sagove, kreirane između 2014. i 2016.godine, dizajnerica je eksperimentirala s pređom i bojama koje potječu od morskih algi. Od tada nastavlja s istraživanjem, objavivši knjigu Istraživanje morskih algi.

PHOTOS BY: Instagram; Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.