maldivi komarci naslovna

Otok koji se na eko način riješio komaraca: U poznatoj turističkoj destinaciji rekli su ‘dosta’

GREEN_300_listici_sredina

Ekološko rješenje

Nakon dugogodišnje borbe protiv komaraca, i to kemijskim sredstvima, na ovome maldivskom otoku odlučili su prestati štetiti okolišu i pronaći ekološko rješenje. Danas su na glasu kao prva zona bez komaraca u svijetu.

Kada dođu topli dani, komarci postanu jedna od većih gnjavaža. Ne samo što su dosadni, oni mogu predstavljati i ozbiljan zdravstveni rizik te prenositi bolesti poput malarije, denga groznice ili zike. Zamislite tek koliko ih ima u tropskim krajevima, u otočnoj zemlji kao što su Maldivi.

Međutim, jedan mali privatni otok na Maldivima uspio ih se riješiti na ekološki način i postao prvi otok na kojem nema nijednog komarca. Da, upravo tako, otok Kunfunadhoo i resort Soneva Fushi prve su zone bez komaraca na svijetu.

Kako piše CNN, Soneva Fushi, ljetovalište na privatnom otoku Kunfunadhoo na Maldivima, godinama radi na iskorjenjivanju komaraca. Nakon brojnih isprobanih metoda, iz ljetovališta su potražili pomoć njemačke tvrtke Biogents, koja je razvila zamke za komarce koje se oslanjaju na ekološki prihvatljive metode.

Kako je dugogodišnja borba s komarcima uz pomoć kemikalija na otoku Kunfunadhoo smanjila populaciju leptira, vretenaca, bumbara i drugih insekata i oprašivača na otoku, Soneva se 2019. okrenula drugom načinu borbe. Postavili su više od 500 eko zamki za komarce. Odlučili su se na dvije vrste zamki, jedna je bila namijenjena tigrastim komarcima, koji su polagali jajašca, a druga komarcima koji traže ljudsku krv, tako što su zamke oponašale miris ljudske kože pomoću ugljičnog dioksida stvorenog fermentacijom kvasca i šećera, i mliječnom kiselinom.

Osim korištenja zamki, osoblje odmarališta educirano je o ekologiji komaraca, a već nakon prve godine zabilježeno je smanjenje populacije komaraca na otoku za više od 98 posto. Broj komaraca ulovljenih u zamke bio je sve manji i manji, a kad nakon što se prestalo s upotrebom kemikalija, povećao se broj oprašivača na otoku te je nabujalo cvijeće i bilje.

Otok Kunfunadhoo i resort Soneva Fushi ne žele ovo otkriće zadržati za sebe. Zamke su poklonili parlamentu u Maléu, glavnom gradu zemlje, te su educirali osoblje kako ih koristiti. Ovu su ekološku metodu proširili i na Soneva Jani, ljetovalište na otoku Medhufar, gdje su zabilježeni slični rezultati.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.