pariz nas (1)

Organizatori pred velikim izazovom: Kako će Olimpijske igre u Parizu postići ugljičnu neutralnost?

GREEN_300_listici_sredina

Velike ambicije

Pariz, ovogodišnji domaćin Olimpijskih igara, spreman je za ovo veliko sportsko događanje. Organizatori su promislili o svakom detalju pa tako i o ugljičnom otisku manifestacije, a evo na koje su ga sve načine odlučili smanjiti.

Olimpijske igre u Parizu, koje se održavaju ove godine, baš kao i sve velike manifestacije koje okupljaju brojnu publiku i sudionike, svojim aktivnostima ostavljaju velik ugljični otisak. No, kako bi ga sveli na najmanji mogući – a organizatori tvrde da će biti upola manji od onoga na  Olimpijskim igrama 2012. u Londonu i 2016. u Riju – poduzeli su hvale vrijedne akcije i inicijative.

Da bi postigli svoj cilj, smanjenje ugljičnog otiska, usmjerili su se na održivost u tri sektora: gradnji, prijevozu i aktivnostima.

Prema njihovim izvješćima, veliku uštedu na ugljičnom otisku napravili su upravo kod osiguravanja smještajnih kapaciteta za natjecatelje – gradili su minimalno, a prenamijenjeno je 95 posto postojećih te su podignuti privremeni objekti.

Pariz

Neizbježno je bilo izgraditi olimpijsko selo, za smještaj sportaša, ali ove će zgrade, kako tvrde organizatori, kasnije postati stambeni i uredski prostor. Uz to, kod gradnje novih objekata koristilo se drvo, cement s niskim udjelom ugljika i reciklirani materijali, što je pomoglo smanjiti emisije za 30 posto u usporedbi s tradicionalnim metodama.

Tijekom Olimpijskih igara, 80 posto hrane koja, će se posluživati sportašima i njihovim timovima, bit će nabavljena od lokalnih proizvođača, a gledatelji će na lokacijama imati na raspolaganju čak 60 posto hrane biljnog porijekla.

Još jedan način uštede emisija je korištenje energije iz obnovljivih izvora. Organizatori jamče da će energija predstavljati samo 1 posto emisija ugljika – namjeravaju koristiti 100 posto obnovljive izvore energije iz vjetroelektrana i solarnih elektrana. Stadioni i privremeni objekti dobit će energiju iz mreže umjesto iz dizelskih generatora, a električni punjači ostat će na postavljenim lokacijama i nakon Igara.

Smanjenje emisija povezanih s prijevozom možda je najveći izazov za Pariz. Turistički djelatnici očekuju 15,3 milijuna posjetitelja za Olimpijske i Paraolimpijske igre, uključujući 1,9 milijuna stranaca, pri čemu će najmanje 850.000 njih koristiti avion kao prijevozno sredstvo. No u samoj francuskoj metropoli postoje opcije prijevoza s niskom razinom ugljika – biciklističke staze, metro vlakovi, autobusi i ostali javni prijevoz – do svih mjesta lokacija na kojima će biti sportski događaji.

pariz

Neobična odluka za natjecanje u surfanju

Od svih odluka koje su organizatori Olimpijskih igara u Parizu donijeli o lokacijama na kojima će se održati natjecanja, na najviše negodovanja javnosti naišla je ona o natjecanju iz surfanja, za koje je odabran Tahiti, udaljen čak 16.000 kilometara od francuskog teritorija.

Najviše su se ovoj odluci protivili upravo Tahićani jer smatraju da bi izgradnja novog vidikovca na grebenu Teahupo’o, s kojeg će se snimati natjecanje, mogla loše utjecati na morski ekosustav.

No, organizatori kažu da ova destinacija nije odabrana za natjecanje samo zbog “dobrih” valova, već planski kako bi se gledatelje potaknulo da ovo sportsko događanja prate s malih ekrana, a ne uživo. Na ovaj bi se način smanjio ugljični otisak jer gledatelji ne bi putovali avionom nego bi sve pratili iz svojih domova.

Za emisije koje ne može smanjiti, Pariz planira kompenzirati, primjerice sadnjom stabala.

 

PHOTOS BY: Profimedia/Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.