Jestivo cvijeće

Od prirode do tanjura: Najpopularnije jestivo cvijeće i kako ga pripremiti

GREEN_300_listici_sredina

Jestivo i ukusno

Jestivo cvijeće predstavlja intrigantnu i često zanemarenu dimenziju svijeta prehrambenih mogućnosti. Dok uglavnom hranu povezujemo s plodovima, povrćem i žitaricama, cvjetovi također nude obilje mogućnosti.

S toliko mnogo cvjetova u svijetu, njihov potencijal za ljudsku hranu prilično je velik. Neki cvjetovi iznenađujuće su česti u trgovinama, dok su drugi uobičajene biljke u vrtovima. Cvjetovi se dobro uklapaju u salate, pečenje i dodavanje svijetlih boja jelima.

Brokula

Ova biljka ima cvijet koji se najčešće jede u svijetu. Svjetska proizvodnja brokule iznosi oko 26 milijuna tona godišnje. Iako je nekima teško pojmiti brokulu kao cvijet, ona sadrži tisuće pojedinačnih cvjetnih pupova. Svaka mala zelena točka je cvijet koji čeka da procvjeta. Međutim, brokula se obično bere prije nego što pupoljci postanu cvjetovi. Zanimljiva činjenica: prokulica, cvjetača, kelj i brokula su sve ista vrsta biljke, Brassica oleracea. Farmeri beru cvjetaču prije nego što povrće može postati pupoljak, pa tehnički nije jestiv cvijet. I prokulice i kelj su listovi biljke. Stoga nisu cvjetovi.

Kako ju pripremiti: Brokula je izuzetno prilagodljiva hrana. Može se kuhati na pari, peći, kuhati, pržiti, dinstati ili jesti sirova. Kulture širom svijeta redovito konzumiraju ovaj trgovinski standard.

Cvijet tikve 

Veliki, narančasti cvjetovi neki su od najukusnijih cvjetova za jesti jer zadržavaju lijepu teksturu i imaju blagi, tikvasti okus. Tikve imaju odvojene muške i ženske cvjetove. Samo se ženski cvjetovi pretvaraju u tikve, pa se muški cvjetovi mogu slobodno brati, dok se neki ostave da opraše ženke. Muški cvjetovi obično su dalje od središta biljke, imaju tanku bazu i češći su. Iako su cvjetovi tikve ukusni, teško ih je pronaći u tradicionalnim trgovinama jer imaju vrlo kratko trajanje. Ako imate vrt, pokušajte naučiti razliku između muških i ženskih cvjetova kako biste imali svježu zalihu!

Kako ih pripremiti: Prije jela, unutarnji dijelovi cvijeta (prašnici ili tučak) moraju se ukloniti, s peludom. Ove cvjetove koristite što je prije moguće jer se mogu brzo pokvariti. Meksikanci koriste Flor de Calabaza kao uobičajeni sastojak za juhe i quesadille. Također se mogu koristiti kao nadjev za pizzu ili dinstati s lukom i dodavati raznim jelima. Za jednostavnu pripremu, mogu se dodati u tjesteninu ili salatu za sjajne boje i blagi okus.

Šafran

Po težini, šafran vjerojatno nije jedan od najpopularnijih jestivih cvjetova. Globalna proizvodnja šafrana iznosi samo 300 tona godišnje. To je najskuplji začin na planetu, djelomice zbog ogromne potrebne radne snage za žetvu biljke. Svaki cvijet proizvodi samo 3 niti, a branje niti obavlja se ručno.

Kako ga pripremiti: Najčešće se koristi za aromatiziranje riže. Crvena boja šafrana također će rižu obojiti u ugodnu žutu boju. Da biste kuhali rižu sa šafranom, namočite niti šafrana u nekoliko žlica vode. Dodajte tu vodu s nitima u rižu dok se kuha.

Artičoke

Da, baš kao brokula, artičoke su također cvjetovi. Ove biljke su u obitelji suncokreta. Kada cvjeta, biljka izgleda poput čička. Jestivi dijelovi artičoke su brojni latica koje okružuju središte cvijeta. Kada se artičoka otvori u cvijet, latice postaju tvrde i gotovo nejestive. Artičoka mora biti jedan od najčešće konzumiranih cvjetova na svijetu, s globalnom godišnjom proizvodnjom od 1,45 milijuna tona.

Kako ih pripremiti: Kao svježa hrana, artičoke se kuhaju na pari dok meso na dnu latica ne postane mekano i nježno. Ove latice obično se moče u majonezu, otopljeni maslac ili maslinovo ulje aromatizirano češnjakom. Srca artičoka također se mariniraju s biljem i začinima. Ova marinirana srca odlična su u pizzi, tjestenini ili bilo kojem talijanskom jelu.

Lavanda

Postoji mnogo vrsta, sorti i hibrida lavande. Iako se ova biljka češće koristi kao miris ili u biljnim infuzijama, može se koristiti i za aromatiziranje hrane. Cvjetovi su ugodne ljubičaste boje, a njihova mala veličina čini ih estetski privlačnima kad se posipaju po kolačima. Lavanda je autohtona u mediteranskom bazenu, a sve vrste su umjereno do izuzetno otporne na sušu.

Kako ju pripremiti: U pripremi budite oprezni jer lavanda ima snažan okus i lako može preplaviti jelo. Imajte na umu da sušena lavanda je otprilike 3 puta jača od svježe lavande. Može se koristiti umjesto ružmarina u mnogim receptima. Može se koristiti i za aromatiziranje kruha dodavanjem umjesto timijana. Kao i sa svim cvjetovima, pobrinite se da koristite jestive cvjetove umjesto cvjetova iz rasadnika ili cvjećarnica. Ti cvjetovi vjerojatnije sadrže gadne pesticide i kemikalije, koje ne želite u hrani.

PHOTOS BY: Unsplash.com Pexels.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.