Grad Zagreb

Objavljena analiza saharskog pijeska: U izvješću otkriveno što je sve sadržavao

GREEN_300_listici_sredina

Tijekom uskrsnog vikenda 2024.

Grupa znanstvenika napravila je analizu epizode saharske prašine koja je ovog Uskrsa zahvatila područje Hrvatske. Prema izvješću Hrvatske zaklade za znanost, sinoptički uvjeti tijekom vikenda su bili povoljni za ovakav fenomen.

U izvješću Hrvatske zaklade za znanost stoji da su tijekom uskrsnog vikenda 2024. godine sinoptički uvjeti (slika 2) bili su povoljni za donos prašine sa sjevera Afrike nad Sredozemlje i europsko kopno. Istočno od Hrvatske prostirao se greben toploga zraka, a prizemno je tijekom subote 30. ožujka jačalo anticiklonalno polje.

Istovremeno, malo zapadnije od Irske, nad Atlantikom, nalazio se centar duboke i prostrane prizemne ciklone koja je zahvaćala veliki dio europskog kopna. Po visini je bila praćena visinskom ciklonom čija se dolina protezala prema jugu sve do sjeverozapada Afrike. U takvim uvjetima nad Jadranom i Hrvatskom je po visini bilo izraženo jugozapadno strujanje, dok je prizemno puhalo jako i olujno jugo nad Jadranom, a nad kopnenim dijelom Hrvatske jugozapadni vjetar.

Zabilježena su dva maksimuma satnih prizemnih koncentracija

Tijekom donosa prašine, na postajama za praćenje kvalitete zraka u okolici Rijeke zabilježena su dva maksimuma satnih prizemnih koncentracija PM10 – slabiji 31. ožujka i jači 1. travnja 2024. kad je na postaji Krasica zabilježena koncentracija od 268 ugm-3.

Što zapravo znače PM10 čestice?

PM10 označava čestice prašine u zraku koje imaju promjer manji od 10 mikrometara. Ove čestice su vrlo sitne i mogu ući duboko u pluća kada ih udišemo. PM10 čestice potječu iz različitih izvora, uključujući industriju, promet, poljoprivredu, i prirodne procese poput erozije tla ili vulkanskih aktivnosti. Visoke koncentracije PM10 mogu imati negativne posljedice po zdravlje ljudi, uključujući probleme s disanjem, srčane probleme i pogoršanje astme. Stoga je praćenje i kontrola koncentracije PM10 u zraku važna mjera za zaštitu javnog zdravlja.

Skala za mjerenje koncentracije PM10 obično se prikazuje u mikrogramima po kubičnom metru zraka (ug/m^3). Ovdje je jednostavan primjer skale:

0-50 ug/m^3: Dobra kvaliteta zraka
51-100 ug/m^3: Umjerena kvaliteta zraka
101-150 ug/m^3: Loša kvaliteta zraka za osjetljive skupine (poput djece, starijih osoba i osoba s respiratornim bolestima)
151-200 ug/m^3: Loša kvaliteta zraka za sve
201-300 ug/m^3: Vrlo loša kvaliteta zraka
Više od 300 ug/m^3: Opasna kvaliteta zraka

Uoči porasta koncentracija PM10 na Jadranu, na području sjeverne Afrike bila je izražena emisija prašine uzrokovana prizemnim ciklonama i premještanjem frontalnih sustava na tom području. Prašina se prenosila po visini u snažnom jugozapadnom strujanju preko Sredozemlja i Hrvatske dalje prema sjeveru Europe.

Jednako tako, u nižim slojevima atmosfere dolazila je s jugom koje je puhalo tijekom vikenda i sve do poslijepodnevnih sati u ponedjeljak. Tada se preko Hrvatske prizemno premještao frontalni sustav nakon čega je došlo i do promjene u visinskom strujanju zbog prolaska visinske doline i zatim uspostave zapadnog strujanja po visini. Donos prašine vidi se na satelitskoj snimci (Slika 3.a), a putanje unazad HySplit 1. travnja 2024. ukazuju na donos sa sjevera Afrike na raznim visinama (Slika 3.b). S premještanjem frontalnog sustava u poslijepodnevnim i večernjim satima 1. travnja 2024. nad Hrvatskom je bilo kiše i pljuskova što je dovelo do mokrog taloženja prašine, čime se atmosfera pročistila (Slika 1.b).

Kako pijesak dolazi do Hrvatske?

Klimatološka studija donosa pustinjske prašine na područje Jadrana pokazala je da su ovi događaji najizraženiji u proljeće i jesen. U studiji je otkriveno kako je sinoptička situacija vezana za visinsku dolinu u ovom slučaju jedna od dvije situacije karakteristične za najintenzivniji donos prašine iz sjeverne Afrike. U jednom slučaju izvor prašine potječe iz pustinje u blizini gorja Atlas (granica Alžira i Maroka). Druga situacija vezana je za pojavu ciklone Sharav, koja se obično javlja u proljeće i na istočnoj strani donosi prašinu prema istočnom Sredozemlju i južnim dijelovima Jadrana. Takva situacija uočena je prethodnog vikenda (23.-25. ožujka 2024.). Iako je Sahara glavni izvor prašine za područje Jadrana, nedavno je ustanovljeno da i pustinje iz područja.

PHOTOS BY: Profimedia.hr/ Hrvatska zaklada za znanost/Instagram/YouTube screenshot / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.