Tijekom uskrsnog vikenda i građani metropole mogli su primijetiti pomalo mutan zrak, ali i tragove žućkaste ili čak crvenkaste prašine na svojim automobilima, a Medvednica, koja je inače vidljiva, niti se ne nazire.
Ovaj je fenomen prošli tjedan buo vidlljiv i u Dalmaciji, a riječ je o saharskom pijesku kojeg u Europu i Sredozemlje svake godine donese južni vjetar.
Riječ je o fenomenu koji se događa svake godine, i to barem do tri puta. Oko 1700 milijuna tona pijeska i prašine olujni vjetrovi odnesu iz pustinjskih područja, čak i do drugih kontinenata, a otprilike trećina padne na oceane. Najviše je pogođen sjeverni dio Atlantskog oceana zbog puta vjetrova i blizine Sahare, a znanstvenici kažu da to može biti pogubno za žive organizme u njemu.
Kao što se može uočiti na satelitskoj snimci (Sat24), saharski pijesak kreće se iznad cijelog zapadnog Sredozemlja, a na jugu Jadrana i u Jonskom moru vide se i brojni contrailsi koji dugo opstaju u ovakvoj atmosferi koja je bogata vlagom. Zbog konstantnog jugozapadnog strujanja nastavlja se dotok toplog zraka obogaćenog česticama pijeska. Prema prognozama, čestice saharskog pijeska doći će i do sjevara Europe.
Nestala zagrebačka Medvednica!? No, sigurni smo da će se vratiti, a evo i 🛁#AprilFoolsDay2024 #Saharandust pic.twitter.com/IDOArLv6Wt
— DHMZ (@DHMZ_HR) April 1, 2024
Što se tiče povlačenja saharskog pijeska s našeg područja, kako najavljuju meteorolozi, do pročišćavanja zraka trebalo bi doći danas u poslijepodnevnim satima prolaskom frontalnog poremećaja – odnosno pritjecanja hladnijeg zraka – pa bi se atmosfera trebala pročistiti.