Kitovi

Otkrivena tajna pjesme kitova: Ključna komponenta za njihov opstanak, no ljudi je ometaju

GREEN_300_listici_sredina

Novo znanstveno otkriće

Novo otkriće ne samo da bacaj svjetlo na fascinantnu anatomiju kitova već ukazuju i na ranjivost ovih morskih sisavaca.

Kitovi usani čine podskup velikih morskih sisavaca s jedinstvenom anatomijom – umjesto zuba, imaju resaste ploče koje vise s gornje čeljusti, a poznati su po svojoj sposobnosti pjevanja. No, misterij kako to rade dok zadržavaju dah intrigirao je znanstvenike.

Znanstvenici su sada otkrili nove spoznaje o anatomiji kitova usana koje ih čine osjetljivima na buku izazvanu ljudskim djelovanjem. Nedavno objavljena studija u časopisu Nature otkriva da resasti kitovi imaju posebni grkljan s jastučastim tkivom koje omogućuje vokalizaciju pod vodom.

„Koriste modifikaciju grkljana koja uključuje jastuk od masti i mišića unutar grkljana, što im omogućuje proizvodnju niza zvukova. Da bi komunicirali i pronašli jedni druge u mutnim i mračnim oceanima, kitovi usani u velikoj mjeri ovise o proizvodnji zvuka. Na primjer, ženke grbavog kita i njihovo potomstvo komuniciraju jedni s drugima glasom, a mužjaci grbavih kitova pjevaju kako bi privukli ženke.“, objasnio je biolog Coen Elemans sa Sveučilišta u Južnoj Danskoj, glavni autor studije.

Ovo jedinstveno svojstvo omogućuje resastim kitovima da proizvode različite zvukove, uključujući kompleksne pjesme kod kitova grbavaca, kvačkanje poput pataka kod minkija i niske frekvencijske tutnjave kod sei kitova, piše Reuters.

Ova otkrića ne samo da bacaju svjetlo na fascinantnu anatomiju resastih kitova već ukazuju i na ranjivost ovih morskih sisavaca na buku izazvanu ljudskim aktivnostima. Istraživači su korištenjem 3D simulacija utvrdili da struktura njihovih vokalnih mišića ograničava njihovu sposobnost proizvodnje zvukova na frekvencijama ispod 300 Hz, što se podudara s frekvencijama ljudskih izvora buke, poput brodskih motora. Jednostavnije rečeno: kitovi proizvode zvuk sličan onom brodskog motora. Budući da su dva zvuka jako slična to ometa komunikaciju kitova i može ugroziti njihov opstanak.

„Nažalost, resasti kitovi su fiziološki ograničeni i ne mogu lako pjevati više ili dublje kako bi izbjegli ljudsku buku“, naglašava Elemans.

Ova spoznaja postavlja pitanje o utjecaju buke izazvane brodskim prometom na komunikaciju i reprodukciju resastih kitova, ističući hitnost smanjenja buke u oceanima radi očuvanja ove važne morske populacije.

PHOTOS BY: Unsplash.com Pexels.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.