Plastična boca

Novo istraživanje: Voda u plastičnim bocama sadrži stotine tisuća sitnih plastičnih čestica

GREEN_300_listici_sredina

Plastika prodire u ljudske stanice

Novo istraživanje mjerilo je fragmente plastike u flaširanoj vodi, a rezultati su više nego opasni. Otkriveno je da litra flaširane vode prosječno sadrži oko 240.000 detektiranih plastičnih fragmenata.

Mikroplastika je toliko prisutna da je pronađena posvuda na planeti pa i u ljudskom tijelu. Novo istraživanje otkrilo je da litra flaširane vode prosječno sadrži oko 240.000 detektiranih plastičnih fragmenata, što je 10 do 100 puta više od ranijih procjena, priopćilo je Columbia Climate School.
Plastika koja počinje kao tekstil, ambalaža, ribarske mreže i druge primjene razgrađuje se u sve manje čestice koje ulaze u tlo, zrak i vodu te se unose u ljudska i druga bića. Mikroplastike su manje od pet milimetara, dok su još manje i manje proučavane nanoplastike manje od mikrona – tisućiti dio milimetra.

“Plastika je sada sveprisutna u našem svakodnevnom životu. Postojanje mikroplastike (1 µm do 5 mm duljine) i možda čak i nanoplastike (<1 μm) nedavno je izazvalo zabrinutost za zdravlje. Pogotovo se vjeruje da su nanoplastike toksičnije jer njihova manja veličina čini ih puno pristupačnijima, u usporedbi s mikroplastikom, za ulazak u ljudsko tijelo”, napisali su istraživači u studiji.

Čestice ulaze u krvotok iz pluća i crijeva

Tim istraživača koristio je novu tehnologiju za identifikaciju i brojanje nanoplastika u flaširanoj vodi, navodi se u priopćenju za javnost. Čestice su toliko male da mogu direktno proći u krvotok iz pluća i crijeva te doći do organa poput srca i mozga. Mogu također prodrijeti u pojedinačne stanice. Njihovi učinci na biološke sustave još nisu poznati, a znanstvenici žure da to saznaju.

“Ranije je to bilo samo tamno područje, neistraženo. Studije toksičnosti samo su nagađale što se tamo nalazi”, rekao je Beizhan Yan, suautor studije i kemičar za okoliš na Lamont-Doherty Earth Observatory na Columbia Climate School, u priopćenju za javnost. “Ovo otvara prozor gdje možemo zaviriti u svijet koji nam prije nije bio izložen.”

Nisu bezopasne koliko god su sitne

Globalna proizvodnja plastike gotovo doseže 441 tone godišnje, s više od 33 milijuna tona odbačenih na kopnu i u vodi svake godine. Čestice plastike otpuštaju se iz mnogih proizvoda dok su u upotrebi. I dok se mogu razgraditi u sve manje čestice, većina ne postaje bezopasna, bez obzira na to koliko su sitne.

“Gotovo na isti način kako neprestano otpuštamo stanice kože, plastika neprestano otpušta male dijelove koji otpadaju, kao kada otvorite plastičnu posudu za salatu koju kupite u trgovini ili sir koji je umotan u plastiku.”, objasnili su.

“Tu je ogroman svijet nanoplastika koji treba proučiti”, rekao je Wei Min, jedan od autora studije i biofizičar na Columbia University. Min je dodao da, iako nanoplastike imaju puno manje mase od mikroplastika, “nije veličina važna. Važan su brojevi, jer što su sitnije stvari, to je lakše da uđu u nas.”
Iako se još uvijek provode dodatna istraživanja, ovo je itekako dovoljan razlog da razmislite dva puta prije kupovine flaširane vode.

PHOTOS BY: Pexels.com, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.