arktik bez leda naslovna

Nova studija tvrdi: U sljedećih nekoliko godina mogli bismo vidjeti Arktik bez leda

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Znanstvenici upozoravaju da ako se na globalnoj razini ne smanje emisije stakleničkih plinova, Arktik bi mogao uskoro biti bez leda devet mjeseci u godini.

Nova studija Sveučilišta Boulder u Coloradu, u SAD-u, otkrila je kako bi Arktik mogao ostati bez leda prije nego što većina znanstvene zajednice pretpostavlja, čak 10 godina ranije nego što se očekivalo. No nije tako drastično, jer znanstvenici pod pojam “Arktik bez leda” podrazumijevaju da više nema morskog leda, odnosno kada ocean bude imao manje od milijun kvadratnih kilometara leda.

No ovakav pad ledene površine smatra se drastičnim jer je riječ o prenaglom padu u odnosu na količinu leda koja je prekrivala Arktik prije samo nekoliko desetljeća. U posljednjih nekoliko godina, Arktički ocean imao je oko 3,3 milijuna kvadratnih kilometara morskog leda, i to na svome minimum, u rujnu.

Alexandra Jahn, docentica za atmosferske i oceanske znanosti sa Sveučilišta Boulder u Coloradu i njezine kolege analizirali su postojeće podatke o predviđanjima topljenja morskog leda, kao i podatke iz klimatskih modela, kako bi vidjeli kako će Arktik izgledati u budućnosti. Njihova otkrića, objavljena u časopisu Nature Reviews Earth & Environment, opisuju posljedice klimatskih promjena i pokazuju zašto su potrebno hitno smanjenje emisija stakleničkih plinova.

 

arktik

Kada bi Arktik mogao ostati bez leda?

Prema predviđanjima znanstvenog tima, Arktik bi mogao ostati bez morskog leda već ovo ili početkom sljedećeg desetljeća, a najizglednije je da se to dogodi krajem kolovoza ili početkom rujna, kada je razdoblje njegovog minimum. Većina njihovih predviđanja ukazivala je na to da će u tom slučaju polarna regija biti bez leda barem mjesec dana.

Nestajanje snijega i leda u Arktiku imat će opasne posljedice za ekosustav jer preživljavanje arktičkih životinja, kao što su tuljani i polarni medvjedi, ovisi o morskom ledu. Također, budući da se ocean zagrijava, neautohtone ribe mogle bi preseliti u Arktički ocean, što također ima utjecaj na lokalne ekosustave.

polarni medvjed

Iako je Arktik bez leda neizbježan, znanstvenici naglašavaju da će buduće razine emisija stakleničkih plinova presuditi kada će se to dogoditi i u kojoj mjeri. Ako se globalno budemo pridržavali smjernica o smanjenju emisija stakleničkih plinova, Arktik bi mogao biti bez leda samo tijekom kolovoza i rujna pa bi se opet stvarao na oceanu.

No pod scenarijem najviših emisija, do kraja ovog stoljeća Arktik bi mogao biti bez leda devet mjeseci godišnje.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.