Galeb

Ni krivi ni dužni: Galebovi na neobičan način doprinose onečišćenju plastikom

GREEN_300_listici_sredina

U jezero unesu oko 400 kg plastike

Znanstvenici u Španjolskoj otkrili su da galebovi prenose značajne količine plastičnog otpada s odlagališta na ključna močvarna područja.

Prijetnje koje onečišćenje plastikom predstavlja za morski svijet već su poznate, ali ovo istraživanje baca novo svjetlo na potencijalne probleme s kojima se suočavaju slatkovodna područja. Rad objavljen od strane Doñana Biological Station, Španjolskog znanstvenog vijeća (CSIC), u suradnji s Britanskim trustom za ornitologiju (BTO), pokazuje kako ptice koje se hrane na odlagalištima unose značajne količine plastike i drugog otpada, a potom te neprobavljive fragmente ispuštaju tijekom odmora u prirodnim močvarama.

Galebovi, poput ptica grabljivica i sova, povraćaju kuglice koje često sadrže riblje kosti, perje i druge nejestive predmete. Međutim, ptice koje se hrane na otvorenim odlagalištima često unose plastiku, staklo i tekstil zajedno s otpadom hrane. I dok znamo da konzumiranje tih onečišćivača može ozbiljno naštetiti zdravlju ptica, ovo istraživanje pokazuje da bi problemi mogli imati znatno veći ekološki utjecaj nego što se prethodno očekivalo, piše Inside Ecology.

Istraživanje se fokusiralo na crnokrilog galeba, uobičajenu zimsku pticu u Andaluziji na jugozapadu Španjolske. Ptice, koje su bile opremljene GPS oznakama na uzgajalištima u Velikoj Britaniji, uključujući kolonije u Cumbriji i Pembrokeshireu, praćene su dok su se hranile na odlagalištima, te se kretale prema mjestima odmora i kupanja u međunarodno važnom rezervatu prirode Fuente de Piedra u Malagi. Kuglice ispljunute od strane galebova prikupljene su na jezeru, a utvrđeno je da 86% njih sadrži plastiku. Znanstvenici su otkrili da galebovi svake zime u jezero unesu oko 400 kg plastike, koje je poznato po svojoj koloniji flamingosa.

Kada jednom dospije u jezero, ovi komadići plastike nemaju kamo ići i na kraju će se raspadati u mikroplastiku, uzrokujući moguće dugoročne prijetnje drugim živim bićima i širem okolišu.

Glavni autor ovog istraživačkog studija, profesor Andy Green, rekao je: “Kada bacamo plastiku, neki dio toga će vjerojatno završiti na mjestima koja ptice nose u močvare. To je još jedan razlog zašto moramo smanjiti količinu plastičnog otpada koji generiramo.”

Dr. Chris Thaxter, stariji istraživački ekolog u BTO-u, rekao je: “Ovo istraživanje sugerira da bi prijenos štetnih plastika mogao biti šireniji i problematičniji nego što smo pretpostavljali. Galebovi su vrlo pokretni i djeluju kao iznimno učinkoviti biovektori, prenoseći ove onečišćivače znatne udaljenosti, postavljajući tako još veće prijetnje važnim močvarnim staništima diljem svijeta.”

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.