Satelit

Na Zemlju danas pada satelit ERS-2: Preletjet će iznad Hrvatske kasno poslijepodne ili navečer

GREEN_300_listici_sredina

Pogledajte u nebo

Satelit ERS-2 lansiran je 1995. godine, a omogućio je razne nove uvide o našem planetu.

Prije 30 godina satelit ERS-2 lansiran je u Zemljinu orbitu kako bi sakupljao podatke o sastavu atmosfere, oceanima i utjecaju čovjekove aktivnosti na okoliš, a danas će preletjeti preko Hrvatske tijekom pada na Zemlju.

Prema informacijama objavljenim na društvenoj mreži X Europske svemirske agencije (ESA), može se očekivati da će satelit ERS-2 biti vidljiv iz Hrvatske danas kasnije poslijepodne ili večeras, budući da će ući u atmosferu duž putanje koja prolazi preko središnje Europe. Satelit je tijekom svojeg pada trebao preletjeti preko Italije prema zapadnim obalama Norveške, no u međuvremenu se promijenila putanja pa bi trebao preletjeti malo istočnije od Hrvatske.

Stranica N2YO.com, koja prati prelaske raznih satelita po nebu, objavila je procjenu prema kojoj će ERS-2 proći točno preko Hrvatske i središnje Europe prema Švedskoj i Norveškoj. Ako je ta prognoza točna, satelit bi iznad Hrvatske trebao preletjeti oko 17:55.

ESA još uvijek nije objavila točno vrijeme kada bismo trebali oči usmjeriti prema nebu, ali za sve one koje zanima točan trenutak detalje možete pratiti na ESA-inoj stranici, a prognoze N2YO.com na ovoj poveznici (za pregled putanje kliknite na Map and Details). Za sve one kojima ovaj scenarij zvuči alarmantno, nema brige. Znanstvenici objašnjavaju da će se satelit već pri samom ulasku raspasti na tisuće komadića, od kojih će većina izgorjeti u atmosferi.

Satelit ERS-2 lansiran je 1995. godine, kao najsofisticiraniji europski svemirski objekt za promatranje Zemlje, a prema riječima ESA-inog tima, omogućio je razne nove uvide o našem planetu, kemijskom sastavu atmosfere, ponašanju oceana i učincima čovjekove aktivnosti na okoliš.
ESA je nakon 16 godina odlučila prekinuti svoju misiju i “ukinuti rad” satelita te su mu smanjili visinu s 785 na 573 km kako bi spriječili mogućnost sudara s nekim drugim objektom u orbiti, a kada je potrošeno gorio, satelit se uputio natrag u atmosferu.

 

PHOTOS BY: N2YO.com, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.