ai i potresi

Mogu li se predvidjeti potresi? Znanstvenici nade položili u umjetnu inteligenciju

GREEN_300_listici_sredina

Model će i dalje razvijati

Ovaj algoritam umjetne inteligencije je tijekom sedmomjesečnog testiranja u Kini uspješno predvidio čak 70% potresa tjedan dana prije negoli su se dogodili.

Iako je gotovo nemoguće predvidjeti potres, čini se kako najnoviji eksperimenti na tome području, u koje je uključena umjetna inteligencija, daju neku nadu. Znanstvenici sa Sveučilišta Teksas u Austinu na dobrom su tragu da pronađu taj čarobni algoritam koji bi prema odstupanjima u seizmičkima podacima i parametrima zabilježenim kod prethodnih potresa mogao izračunati kada će nastupiti sljedeći potres.

Algoritam umjetne inteligencije, na kojem su radili znanstvenici iz Austina, testiran je tijekom sedam mjeseci u Kini, a uspješno je predvidio čak 70% potresa tjedan dana prije nego što su se dogodili.

Rezultat je bio model u kojem je unutar tjedan dana prije potresa umjetna inteligencija uspješno predvidjela 14 potresa u radijusu od 320 km od predviđenog mjesta, a jačina potresa bila je gotovo ista nego što je predviđeno. Samo jedan potres nije predviđen, a dano je još osam lažnih upozorenja.

Iako još nije poznato hoće li ovaj algoritam biti učinkovit i na ostalim lokacijama, znanstvenici tvrde kako je ovo najdalje što su dosad došli u eksperimentiranju umjetnom inteligencijom na području seizmičkih predviđanja.

Istraživači su istaknuli kako je njihova metoda uspjela primjenom relativno jednostavnog pristupa strojnom učenju. Umjetnoj inteligenciji su omogućeni statistički podaci i dostupno znanje o fizici potresa, a potom je algoritam usklađen i s petogodišnjom seizmičkom bazom podataka na određenome području.

potresi i umjetna inteligencija

Nakon što je programirana, umjetna inteligencija je ispisivala prognoze bilježeći trenutne seizmičke promjene i uspoređujući ih s unesenim podacima.

Iako 100-tno predviđanje potresa i dalje smatraju gotovo nemogućim, znanstvenici smatraju da bi se ipak na neki način ovo otkriće moglo iskoristiti na područjima koja su češće pogođena teškim potresima, kao što su  Kalifornija, Italija, Japan, Grčka, Turska i Teksas.

Sljedeće mjesto za testiranje bit će Teksas, koji je redovito izložen slabijim i umjerenim potresima, a ima postavljenu mrežu od 300 seizmičkih postaja i zabilježene podatke unatrag šest godina, što ga čini idealnim mjestom za AI eksperiment.

PHOTOS BY: Pexels/Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.