jason-briscoe-VBsG1VOgLIU-unsplash (1)

Mnogo se priča o mikroplastici, no iznenadili biste se gdje je svakodnevno možete pronaći

GREEN_300_listici_sredina

Kako ju smanjiti?

Mikroplastika postala je gotovo nezamijenjiv sadržaj proizvoda koje svakodnevno koristimo. U hrani, odjeći, pa odnedavno i u ljudskoj krvi. Iznenadili bi se gdje se sve "skriva". Izdvojili smo nekoliko svakodnevnih predmeta za koje možda nismo ni svjesni da se u njima nalazi upravo mikroplastika.

U trenutku kada obilježavamo globalni pokret započet 2011. godine Srpanj bez plastike, dobro je dotaknuti se i omražene mikroplastike koja se dodaje u razne proizvode, a kasnije ispušta u okoliš. Plastika kao takva se nikada u potpunosti ne razgrađuje, što znači da jednostavno postaje sve manja i manja dok je ne možete vidjeti, ali ipak postoji u tlu, vodi i opskrbi hranom. Upravo se ona naziva se mikroplastikom koja je u posljednje vrijeme pronađena u svemu, od ribe koju jedemo do dječje hrane, a nedavno i u ljudskoj krvi. Ne znamo konkretne dugoročne učinke gutanja mikroplastike, ali oni svakako ne mogu biti povoljni po naše zdravlje i okoliš. Izdvojili smo neke od svakodnevnih predmeta gdje bi se mikroplastika mogla “skrivati” u vašem domu ili okolini.

Odjeća

Svaki put kad perete rublje, vjerojatno ćete ispirati mikrozrnca u odvod vode. To je zato što se odjeća obično izrađuje od sintetičkih materijala, odnosno plastike na bazi nafte. Svaki put kada se neki odjevni predmet opere, mikroplastika se ljušti i odlazi u odvod, na kraju odlazeći u potoke i oceane. Zamijenite flis od mikrofibre, poliester, akril i najlon sa svim prirodnim materijalima kao što su organski pamuk, konoplja i bambus.

Toaletne potrepštine

Iznenadili biste se, ali sredstva za pranje lica, tijela, paste za zube i drugi svakodnevni proizvodi za osobnu higijenu često uključuju polietilen, polipropilen, polietilen tereftalat, polimetil metakrilat i najlon. Jeftini pilinzi za lice u nekim su zemljama i zabranjivani upravo zbog negativnog utjecaja povezanog s mikroplastikom. 

Vrećice čaja

Osim ako niste odlučili piti čaj bez filtera, vjerojatno ćete se sa svakim gutljajem susresti s mikroplastikom. Čak i ako je oznaka papirnata, a vrećica dolazi bez dodatnog plastičnog pakiranja, sama vrećica čaja vjerojatno je presvučena zaštitnim slojem polietilena.

Žvakaća guma

U svom izvornom obliku, guma za žvakanje je napravljena od prirodne baze chicle gume, proizvoda dobivenog iz soka stabla Sapodilla. Međutim, otprilike u vrijeme kad je plastika sveprisutno ušla na tržište proizvoda, proizvođači žvakaćih guma počeli su miješati mikroplastiku kako bi poboljšali sposobnost žvakanja, a sve to ujedno i po nižoj cijeni.

Jednokratne šalice za kavu

Možda izgledaju poput papirnatih čaša, ali taj dodatni sloj zaštite od vode je plastični premaz. Aspekt jednokratnih čaša ne samo da doprinosi ukupnom otpadu, već pojačava problem i s mikroplastikom koja je umiješana u njih.

Kuhinjska sol

Prije nekoliko godina, jedna je studija otkrila mikroplastiku u 90% testiranih marki morske soli. To je još jedan razlog da spriječimo da bilo koji oblik plastike dospije u ocean.

Poklopci za tegle za konzerviranje

Vaša hrana nije jedina stvar koja se čuva u staklenim posudama. Poklopci su obično obloženi istim BPA premazom baš kao i limenke za piće. Neki proizvođači su pronašli alternative, ali većina poklopaca na tržištu još uvijek sadrži jeftine i izdržljive materijale, koji djeluju kao prevencija hrđe i korozije.

Glitter

Razne šljokice su plastični proizvod. Pripazite na njega na karticama i pakiranju poklona, ​​kao i u šminki. Ukrasi za odjeću i dodatke kao što su perle i šljokice više se ne izrađuju od tradicionalnog drva i metala, već se umjesto toga obično izrađuju od plastike.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.