Snapinsta.app_399896309_1082751176497782_3719845988040880219_n_1080

Misteriozni podvodni labirint skriven ispod Meksika sadrži golemu količinu života i relikvije drevnih Maja

GREEN_300_listici_sredina

Važan ekosustav

No, unatoč izoliranosti, ni ova prekrasna netaknuta mjesta nisu imuna na štetne posljedice ljudskog djelovanja. 

Nevjerojatno bogatstvo prirode smjestilo se na dnu meksičkog podvodnog labirinta. Riječ je o području na kojemu se nalaze očuvane nevjerojatne relikvije drevnih Maja.

Sada su znanstvenici po prvi put uspješno uzorkovali neke od najnepristupačnijih ekstrema ovih ranije mapiranih špiljskih sustava, koje se prostoru na više od 1500 kilometara. Ondje su pronašli mikrobne metropole unutar slojeva slatke vode koji se pak nalaze na vrhu slane vode koja prodire iz Meksičkog zaljeva.

Inače,meksički karbonatni vodonosni sloj Yucatán jedan je od najopsežnijih sustava podzemnih voda na Zemlji i samo su neki od njih pravilno kartirani. Njegove brojne vrtače, od kojih su neke otrovne, kao i složena mreža podzemnih tunela i masivne špilje, opskrbljuju pitkom vodom deset milijuna posjetitelja svake godine i dva milijuna lokalnog stanovništva.

Gotovo 1000 mikroba

“Ovo su nevjerojatno posebni uzorci podzemnih voda koje je posebno teško nabaviti”, napominje geobiolog Matthew Selensky, koji je radio na istraživanju dok je bio na Sveučilištu Northwestern, a prenosi Science Alert.

Uz značajan gradijent soli, život u ovim prirodnim slivovima vode mora se boriti sa stratificiranim razinama temperature, kiselosti, svjetla i različitih koncentracija hranjivih tvari.

Koristeći 78 uzoraka vode koje je prikupio odvažni tim špiljskih ronilaca, geobiologinja Magdalena Osburn sa Sveučilišta Northwestern i njezin tim sekvencionirali su gene kako bi utvrdili obilje različitih vrsta mikroba.
Istraživači su tako pronašli 4183 jedinstvene sekvence koje predstavljaju 917 različitih obitelji mikroba, s jedinstvenim obrascima vrsta u različitim područjima.

Neobična bakterija

“Mikrobne zajednice tvore različite niše”, kaže Osburn. “Postoji različita skupina znakova za koje se čini da se kreću uokolo, ovisno o tome gdje gledate. Ali kada pogledate cijeli skup podataka, postoji temeljni skup organizama za koje se čini da igraju ključne uloge u svakom ekosustavu.”

Neobični labirint u Meksiku

Gdje god su pregledali 12 mjesta koja su uzorkovali, istraživači su uočili istu obitelj bakterija: Comamonadaceae. Ovi sićušni organizmi u obliku štapa dobro su poznati u tlu i vodi.

“Čini se da Comamonadaceae ima nešto drugačije uloge u različitim dijelovima vodonosnika, ali uvijek ima glavnu ulogu”, objašnjava Osburn. “Ovisno o regiji, ima različitog partnera. Comamonadaceae i njegovi partneri vjerojatno imaju neki zajednički metabolizam, možda dijele hranu.”

Ovi partneri uključuju bakterije koje jedu dušik poput Gemmataceae i druge vrste poput Methyloparacoccus, koje koriste metan kao i poznatije mikrobe koji jedu organske tvari, ovisno o neposrednim uvjetima okoliša.

“Ovaj podzemni riječni sustav osigurava pitku vodu za milijune ljudi”, napominje Osburn. “Dakle, što god se dogodi s tamošnjim mikrobnim zajednicama, ljudi mogu osjetiti.”

Zbog svoje izolirane prirode, veliki dio ekosustava vodonosnika ostaje relativno netaknut u usporedbi s izloženijim okolišima iznad. Ipak, zagađivači još uvijek prodiru u ovaj složeni sustav, uključujući gnojiva, pesticide, lijekove i proizvode za osobnu njegu.

Drugim riječima, unatoč svoje izoliranosti, ni ova prekrasna netaknuta mjesta nisu imuna na štetne posljedice ljudskog djelovanja.

PHOTOS BY: Instagram/UnderTheJungle / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.