pexels-cottonbro-studio-6636764

Koliko često jedete krumpir? U ovim količinama mogao bi biti opasan

GREEN_300_listici_sredina

Nova studija

U novom istraživanju stručnjaci upozoravaju da bi konzumiranje previše krumpira potencijalno moglo biti loše za zdravlje. Pri tome, ističu da je nevažno jedete li ga kuhanog, pečenog ili kao pire – ako je krumpir učestalo na vašem jelovniku -  možda biste to trebali promijeniti.

Naime, novo istraživanje, objavljeno u BMJ-u, sugerira da krumpir može ključan uzročnik hipertenzije, odnosno povišenog krvnog tlaka.

Konkretnije, znanstvenici tvrde da konzumiranje krumpira četiri puta tjedno može pridonijeti stanju koje uzrokuje srčane i moždane udare.
Prema njima, krumpir je problematičan jer ima visoko glikemijsko opterećenje, osobito kuhani.

“Pronašli smo nezavisne prospektivne povezanosti većeg unosa pečenog, kuhanog ili pire krumpira i prženih krumpirića s povećanim rizikom od hipertenzije”, rekli su istraživači sa Sveučilišta u Bostonu u SAD-u, istaknuvši pri tom da su posebno ugrožene žene.

Međutim, nalazi istraživanja se pomalo kose s nutricionističkim savjetima koji predlažu da dio balansirane prehrane uključuje škrobne ugljikohidrate kao što su krumpir, riža, tjestenina ili kruh, navodi The Guardian.

Burne reakcije 

Istraživači su proveli ispitivanje na više od 187 tisuća muškaraca i žene. Uspoređivali su zdravstvena stanja onih koji su jeli krumpir četiri ili više puta tjedno s onima koji su to činili samo jednom mjesečno. Prvo je bilo povezano s većim rizikom od hipertenzije kod svih sudionika istraživanja.

To je izazvalo reakcije znanstvene zajednice.

Helena Gibson-Moore, nutricionistica iz British Nutrition Foundationa, rekla je da su otkrića ostavila mnoga pitanja bez odgovora.

“Zašto postoji razlika u nalazima za pržene krumpiriće i čips i je li ikakva poveznica povezana sa sastojcima (kao što su mast i sol) koji se dodaju krumpiru, a ne sa samim krumpirom? Kao takvi, rezultati ne bi trebali promijeniti trenutne savjete u UK-u, gdje krumpir daje koristan doprinos unosu hranjivih tvari poput vlakana i vitamina C”, kazala je Gibson-Moore.

Iako ne tvrde da su utvrdili da krumpir uzrokuje visoki krvni tlak, kažu da su otkrili da je “veći dugoročni unos pečenog, kuhanog ili pire krumpira značajno povezan s povećanim rizikom od hipertenzije u žena, neovisno o brojnim drugi prediktori rizika od hipertenzije, uključujući čimbenike prehrane kao što su unos cjelovitih žitarica i unos cjelovitog voća i povrća.”

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.