šećer naslovna

Jeste li od onih koji stalno žude za desertom? Ovo voće i povrće jednostavno ‘ubija’ potrebu za šećerom

GREEN_300_listici_sredina

Kad osjetila polude

Želja za šećerom i slatkim pojavljuje se kada u našem organizmu dođe do nekog "manjka" - sreće, hranjivih nutrijenata, vode, ili ako smo izloženi velikom tjelesnom i mentalnom naporu pa trebamo dodatni energetski boost. Ovim voćem i povrćem možete na zdrav način nadoknaditi svome tijelu sve što mu je potrebno.

Pojedete solidan obrok, ne prođe niti sat vremena, a u vama se pojavljuje želja za slatkim. Niste jedini. Žudnja za šećerom česta je pojava, posebno kod žena. Zapravo, čak 97% žena i 68% muškaraca ulazi u faze života im se javlja potreba za nekom vrstom hrane, a najčešće je riječ o šećeru, o potrbi da se osjeti sladak okus tijekom komzumacije obroka.

Receptori u našem mozgu prepoznaju da nam nešto nedostaje, a još od djetinjstva većini od nas je slatkasti okus bio jedan od prvih kojima sno zadovoljavali glad ili žeđ. Ako ste ikad kušali majčino mlijeko, i ono ima ugodno slatkasti okus, zar ne?

Što našem tijelu može nedostajati?

Kao prvo, ako nismo dovoljno hidrirani, mozak će prije poslati impuls i dati nam do znanja da trebamo nešto pojesti nego popiti. Potom, ako u svojoj prehrani biramo namirnice koje nemaju nutrijente potrebne za funkcioniranje organizma, također nam se može javiti potreba za slatkim.

Dokazano je da nedostatak određenih minerala poput cinka, kroma, željeza, kalcija i magnezija tijelo dovodi u disbalans i pojačava potrebu za intenzivnijim okusima, kao što su oni slatki.

Žene tijekom hormonskih promjena osjećaju jaku potrebu za šećerom jer on podiže razine dopamina i serotonina, koji su inače povezani s razinom estrogena i progesterona, a dođe li do disbalansa, tražimo “nešto slatko”, kako bismo nadomjestili hormone sreće.

Pobjeda se krije u voću i povrću

Mnogo problema koje smo naveli rješavaju se pravilnim unosom i zdravim odabirom hrane, a gdje imamo bolji izvor zdravlja nego u voću i povrću. Od vlakana, koji savršeno reguliraju probavu do korisnih i potrebnih vitamina i minerala. Pa, krenimo redom…

Bobičasto voće

Borovnice, jagode, kupine i maline voće je s nižim glikemijskim indeksom pa pružaju dovoljno sladak okus i pritom ne izazivaju nagli skok razine šećera u krvi. Borovnice imaju visok postotak vode i dobar su izvor vlakana, što produžuje osjećaj sitosti. Ni maline ne zaostaju, osim što su bogate svim važnim nutrijentima, jedna šalica ovoha voća sadrži čak osam grama vlakana.

Lubenica

Tko ne zna da je lubenica, posebno tijekom vrućih dana ljeta, najboli desert. Osim što sadrži visok postotak vode i vlakana, bogat je izvor i vitamina A, B6 te C, kao i cinka, kalija i magnezija.

Lubenica

Nećemo trabunjati o tome koliko je niskokalorična, ali da napomenut ćemo da zreli plodovi mogu biti slatki gotovo kao med.

Jabuke

Ovo voće je slatko, ali ne toliko da vam podigne razinu šećera u krvi. Puno je vlakana, antioksidansa i hranjivih tvari, a ima i dobru količinu “pektina”, koji vas duže drži sitima.

Suhe šljive

Suhe šljive pune su vlakana i hranjivih tvari i vrlo su slatkog okusa pa mogu zadovoljiti i najveću želju za desertom. Visok sadržaj vlakana i prirodnog sorbitola pomaže i kod ublažavanja zatvora. Sorbitol je prirodni šećerni alkohol, slatkastog okusa, koji se sporo apsorbira u crijevima.

Suhe datulje

Datulje su vrlo hranjive i slatke, izvrstan su izvor vlakana, kalija i željeza. Uzimanje nekoliko datulja umjesto gaziranog soka ili nekog slatkiša može zadovoljiti potrebu za slatkim, ali i za hranjivim nutrijentima. Možete ih čak kombinirati s orašastim plodovima, poput badema. Međutim, upamtite da su datulje vrlo slatke pa su dovoljne tri dnevno.

avokado

Avokado

Jedan avokado ima oko devet grama vlakana, a obiluje zdravim mastima i time je već ušao među saveznike u borbi protiv šećera. Primijećeno je da konzumacija avokada kod dijabetičara pomaže regulaciji razine šećera u krvi i inzulina, što znači da će definitivno imati želju za šećerom.

Blitva

Ovo lisnato povrće je bogat izvor vitamina B, C i beta karotena, ali i minerala magnezija, željeza, kalija, kalcija, obiluje ugljikohidratima, proteinima i biljnim uljima. Također, obiluje i vlaknima, a ima vrlo nisku kalorijsku vrijednost. Konzumacija blitve pomoći će vam da zadovoljite potrebe tijela za važnim mineralima, čiji nedostatak uzrokuje potrebu za konzumiranjem slatkoga.

Batat

Batat je hranjiv, sladak i vrlo zasitan. Sadrži uglavnom ugljikohidrate, ali i vlakna te brojne vitamine i minerale, uključujući vitamin A, vitamin C i kalij. Neki ljudi imaju želju za šećerom jer ne jedu dovoljno tijekom dana.

Uključivanjem ovako bogatog izvora ugljikohidrata u obroke pomoći će u borbi protiv šećera, a i batat ima slatkasti okus pa će zadovoljiti i vaše nepce.

batat

Rajčice

Na rajčice sigurno niste pomislili, zar ne? Možda vam zvuči čudno, ali u rajčicama se može pronaći serotonin, koji je nama potreban za dobro raspoloženje.

rajčica

Ako imate nisku razinu serotonina, javlja se potreba za raznim šećerima i jednostavnim ugljikohidratima (koji se brzo razgrađuju u šećere u tijelu). Pojedete li nekoliko rajčica, možete zadovoljiti ono za čime žudi vaš mozak i više vam neće trebati slatkiši.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.