giovanna-gomes-Qy2KMPRV3X4-unsplash

Klimatske promjene utjecale na proizvodnju piva: ‘Bit će skuplje i drugačijeg okusa’

GREEN_300_listici_sredina

Problemi u proizvodnji

Utjecaj klimatskih promjena mijenja kvalitetu i okus piva, upozoravaju znanstvenici u novoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Communications.

Novo istraživanje otkrilo je da je količina hmelja uzgojenog u Europi u stalnom opadanju. Štoviše, predviđa se da će toplija, duža i suša ljeta pogoršati situaciju i dovesti do poskupljenja piva.

Riječ je o žitarici koja pivu daje prepoznatljivi okus, a koja je ujedno četvrti ključni sastojak u procesu proizvodnje mnogima omiljenog pića. Uz vodu, kvasac i slad, hmelj pivu dodaju prepoznatljivi okus gorčine.

Paralelno, procvat u industriji craft piva, sve veća potražnja za pivima s prepoznatljivim jakim okusima, potaknuo je upotrebu visokokvalitetnog hmelja. Ali ova studija, u kojoj je promatrano kako se prosječni prinos hmelja smanjio između 1971. i 1994. te između 1995. i 2018., pokazala je da je u nekim ključnim područjima uzgoja hmelja došlo do pada proizvodnje od gotovo 20 posto.

Cijene porasle za 13%

Znanstvenici s Češke akademije znanosti (CAS) i Sveučilišta Cambridge pripisuju smanjenje usjeva klimatskim promjenama, odnosno sve sušim uvjetima na poljima.

“Neuspjeh u prilagodbi ugrozit će profitabilnost uzgoja hmelja u nekim područjima. Posljedica će biti manja proizvodnja i viša cijena za pivovare“, kazao je Martin Mozny, koautor studije i istraživač na CAS-u, a prenosi BBC.

Cijena piva već je porasla za 13% od pandemije, ali i zbog povećanja troškova energije potaknutih inflacijom i plinskom krizom nakon invazije na Ukrajinu.

Utjecaj na okus

Znanstvenici su također otkrili da su glavne gorke kiseline hmelja – koje utječu na okus piva – smanjene zbog viših i ekstremnijih temperatura.

Unatoč globalnim naporima, emisije stakleničkih plinova iz ljudskih aktivnosti nastavile su povećavati temperature. Točnije, očekuje se da će se u sljedećih pet do sedam godina prijeći ključna barijera od 1,5 Celzijevih stupnjeva.

Poljoprivrednici rade na prilagodbi svoje prakse uzgoja kako bi poboljšali prinose, poput premještanja farmi u više doline gdje ima više oborina i instaliranja sustava za navodnjavanje.

No, autori studije upozoravaju da su potrebna daljnja ulaganja i kažu da će biti potrebno proširiti površinu koja se koristi za uzgoj aromatičnog hmelja za 20%, kako bi se nadoknadio budući pad.

 

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.