I Grad Karlovac kreće se prema zelenoj tranziciji. Plan Grada je početi koristiti geotermalne izvore za grijanje preko gradske toplane. U tu svrhu, ovih su dana nedaleko od Karlovca, u šumi Šumbar, počeli radovi na postavljanju istražne bušotine za geotermalnu energiju.
Naime, riječ je o pilot-projektu u sklopu provedbe projekta Korištenje geotermalne energije za potrebe grijanja u gradu Karlovcu, koju financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora 2014. – 2021., a uz nacionalno sufinanciranje u sklopu programa Energija i klimatske promjene. Radovi postavljanja istražne bušotine koštaju 1,068.781 eura, i trebaju završiti do 1. travnja ove godine.
Trenutno se radi na uređenju bušotinskog mjesta na kojem će uskoro stajati i bušotinski radni toranj, a gdje će biti puštena u pogon istražna bušotina. Geotermalna voda tražit će se na dubini od 2,5 km, a očekuje se da će ona biti temperature dostatne za korištenje u karlovačkom toplinskom sustavu.
Nakon bušenja, na redu će biti testiranje ležišta, odakle će se dobiti podaci kao što su temperatura vode i kemijski sastav te količina. U Karlovcu se nadaju da će nakon toga dobiti dozvolu Ministarstva gospodarstva za pridobivanje geotermalne energije te potpisati ugovor s Republikom Hrvatskom za njezino korištenje. U planu je da se kroz ostvarenje ovog projekta na geotermalnu energiju grije oko 8000 karlovačkih domova.