Jabučni ocat, kao adut u njezi kože: No s njim treba oprezno! Evo u kojim ga situacijama izbjegavati

GREEN_300_listici_sredina

Prirodna njega

Jabučni ocat ima brojne benefite za ljudski organizam pa nije ni čudo što ga ističu i kao odlično sredstvo za njegu kože. No treba imati na umu da se tada koristi onaj nepasterizirani, odnosno organski, ali i trebate biti svjesni mogućih nuspojava.

Prema savjetima stručnjaka za njegu kože i raznim iskustvima koja možete pronaći po beauty blogovima i društvenim mrežama, jabučni ocat je postao nezaobilazan u njezi kože i mnogi ga preporučuju kao prirodno sredstvo za rješavanje mnogih dermatoloških problema.

Daleko od toga, jabučni ocat, ako gledamo njegova kemijska svojstva, našoj koži može donijeti mnoge benefite, ali treba uzeti u obzir da nijedan njegov učinak nije dovoljno znanstveno provjeren i da je uglavnom riječ o pozitivnim iskustvima korisnika. Jabučni ocat ubraja se među odlične čistače kože, rješava problem s aknama i hiperpigentaciju. Kada govorimo o jabučnom octu koji bi se trebao koristiti u njezi kože, moramo imati na umu da ne govorimo o onome koji uglavnom nalazite na policama u dućanu, nego o nepasteriziranom ili organski proizvedenom octu, koji obavezno ima talog.

jabučni ocat u njezi kože

Upravo zbog taloga, ovaj skromni kuhinjski sastojak svrstan je na listu kozmetičkih proizvoda, koji održava kožu izrazito mekom i besprijekornom, i to zbog prisutnosti vitamina C, A i B, bora, željeza, bakrovog silicija, fosfora, magnezija, kalcija, beta-karotena i pektina.

Koje su mu blagodati i kako ga koristiti u njezi?

Iako nema dovoljno znanstvenih dokaza koji bi podržali većinu tvrdnji o jabučnom octu, u teoriji njegova svojstva mogu djelovati na balansiranje pH kože, odnosno pomoći će da vaša koža optimalno funkcionira – proizvodi pravu količinu ulja i nosi se s bakterijama koje uzrokuju akne.

Nadalje, jabučni ocat sadrži određenu kiselinu sličnu alfahidroksilnoj kiselini pa dobro djeluje na kožu sklonu aknama jer je nježno pilingira i čisti pore te uklanja bakterije. Kako ima antibakterijska svojstva, također se može miješati s sodom bikarbonom i vodom kako bi se napravio piling i tako se uklonili mitiseri. Ako ga redovito koristite kao tonik, pomaže u rješavanju problema hiperpigmentacije, odnosno uklanja tamne mrlje koje su nastale uslijed raznih oštećenja kože.

njega kože

Zahvaljujući antimikrobnim i antibakterijskim svojstvima jabučnog octa, on pomaže u prevenciji određenih kožnih infekcija, uključujući one izazvane opeklinama od sunca.

Na što treba pripaziti i kada ga treba izbjegavati?

Jabučni ocat je vrlo jak i može izazvati jake kemijske opekline na koži zato ga nikad ne smijete na kožu nanositi u čistom obliku, nerazrijeđenog. Ako ga želite primijeniti u njezi, obavezno ga razrijedite s vodom u omjeru jednog dijela jabučnog octa prema četiri dijela vode.

Nikad ga nemojte koristiti dok prije niste testirali otopinu na malom dijelu kože, obično na mekanoj koži s nutarnje strane podlaktice. Testirajte kožu nekoliko dana zaredom i ako primijetite bilo kakve znakove iritacije, znači da vaša koža jednostavno nije podobna za tretiranje jabučnim octom.

Ako ste prošli test i odlučili primjenjivati jabučni ocat na koži, dovoljno je da ga koristite najviše triput tjedno jer biste mogli imati problema s pretjeranim isušivanjem kože.

Budući da ne znate kako reagira s drugim kozmetičkim proizvodima, nekoliko sati nakon njege izbjegavajte ostale konvencionalne kozmetičke proizvode. Stručnjaci za njegu, a koji su pobornici korištenja jabučnog octa, smatraju da je pogodniji za masnu nego za suhu kožu.

Iako je dakle prirodan i vašoj koži može donijeti brojne benefite, važno je da dobro proučite njegov način primjene i budete oprezni kod korištenja te da, kao i u svemu, imate pravu mjeru.

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.