Jabučni ocat možete vrlo lako napraviti sami kod kuće: Donosimo provjeren recept

GREEN_300_listici_sredina

Saveznik u svemu!

Jabučni ocat potpuno je prirodan proizvod koji ima brojne benefite, neovisno o tome koristite li ga u svakodnevnoj prehrani ili za čišćenje doma.

Izvanredna nutritivna svojstva ovaj pripravak duguje svom glavnom sastojku – jabuci, koja sadrži brojne minerale i vitamine, poput kalcija, željeza, pektina, beta-karotena, kalija i fosfora.

Osim toga, jabuka je bogat izvor amino kiselina i enzima, štiti organizam od različitih bolesti, smanjuje razinu kolesterola u krvi, smanjuje rizik od dijabetesa, poboljšava probavu, smanjuje rizik od visokog krvnog tlaka…

Jabučni ocat, stoga, smatra se odličnim sredstvom za čišćenje organizma, a mi vam donosimo jednostavan recept za pripremu u kućnoj radinosti. Dobra je vijest da ga je vrlo jednostavno napraviti. Možete koristiti cijele jabuke ili ostatke. Ističemo da su organski proizvodi uvijek najbolji izbor, pogotovo kada je u pitanju fermentacija, ali možete se poslužiti i s onime što imate kod kuće.

Sastojci

7 jabuka (mogu i ostatci poput kore ili sjemenki)

filtrirana voda (ili prokuhana pa ohlađena)

žličica meda

Priprema

Jabuke operite i nasjeckajte na manje komade, a potom stavite u sterilizirane staklenke (do polovice).

Potom u staklenke ulijte vodu tako da prekrije jabuke te da ostane oko 5 do 6 centimetara do vrha.

Dodajte med.

Nakon što se jabuke, voda i šećer pomiješaju, pokrijte svoju posudu prozračnim materijalom, kao što je kuhinjska krpa koja ne ostavlja dlačice, stara jastučnica ili filter za kavu. Ne predlažemo korištenje gaze ili bilo kojeg labavijeg materijala jer bi vam mogle ući vinske mušice.

Staklenke odložite u tamnu prostoriju, a možete ih i prekriti kako bi bile u što većem mraku.

Fermentacija

Prva dva tjedna jabuke koje fermentiraju treba svaki dan promiješati. Svrha je osigurati da se šećer ne taloži na dnu, a također i rotirati koji komadići plutaju na vrhu. Ako te iste jabuke ostavite da plutaju, izložene zraku, postoji mogućnost da se na njima razvije plijesan. Miješanje sprječava stvaranje plijesni.

Za to vrijeme primijetit ćete da će jabuke postati smeđe, a tekućina zamućena. Trebali bi se pojaviti i mali mjehurići, a na dnu se također može skupiti sloj žućkasto-bijelog sedimenta. Sve je to normalno i dobro! Međutim, svaka očita, mutna, zelena ili bijela izdignuta plijesan na površini nije.

Nakon dva tjedna svakodnevnog miješanja, vrijeme je da procijedite jabuke. Tekućinu odvojite u čiste staklenke, a ostatke jabuke odložite za kompost. Staklenku ponovno odložite na tamno i toplo mjesto na još 3 do 4 tjedna kako bi se alkohol pretvorio u kiselinu uz pomoć dobrih bakterija. Povremeno promiješajte.

Ako okus postane prekiseo, procijedite i razrijedite s malo vode dok ne bude po vašem ukusu.

 

 

PHOTOS BY: Profimedia, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.