Ako se pitate “zašto uopće čistiti vodokotlić”, tada zaboravljate da voda kojom ispirete zahod upravo dolazi s toga mjesta, i neko vrijeme ondje stoji. Kada je vodokotlić pun bakterija, a možda i gljivica i plijesni, nema šanse da vam zahod bude čist. S druge strane, naša je voda puna kamenca pa želite li da vaš vodokotlić bude što duže funkcionalan, također se treba pobrinuti da ne bude obložen kamencem.
Za čišćenje jednom tjedno
Kako biste vodokotlić održavali čistim, dovoljno je da jednom tjedno otvorite poklopac i vodi dodate 2 šalice od 2 dcl alkoholnog octa. Vodu iz kotlića nemojte puštati barem dva sata pa je ispustite. Zatvorite potom ventil, ponovo ispustite vodu, pa na spužvu stavite malo sode bikarbone i izribajte unutrašnjost kotlića. Otvorite ventil s vodom i isperite kotlić.
Za temeljito uklanjanje bakterija, plijesni i kamenca
U slučaju temeljitijeg čišćenja, trebat će vam ipak veća količina alkoholnoga octa i malo više vremena. Dakle, prvo trebate zatvoriti vodu i potpuno isprazniti vodokotlić. Potom u njega nalijte 5 – 6 litara octa (Ako vam to zvuči puno, prisjetite se da ovakvo čišćenje ne morate raditi često, i u prodaji postoje veća pakiranja, koja su jeftinija) i ostavite da djeluje preko noći.
Ujutro ispustite alkoholni ocat iz kotlića pa unutrašnjost izribajte spužvicom na koju ste stavili sode bikarbone. Otvorite vodu, napunite kotlić i isperite.