karepovac naslovna

I to je moguće: Nekad zloglasno splitsko odlagalište pretvara se u zelenu oazu

GREEN_300_listici_sredina

Gospodarenje otpadom

Splitsko odlagalište komunalnog otpada Karepovac sanira se od 2017. godine, a upravo je ovih dana završena i druga faza sanacije. Među ostalim radovima, posađeno je i 214 stablašica u formi drvoreda, da štite od negativnih utjecaja s odlagališta.

Nekad ruglo, odlagalište komunalnog otpada Karepovac u Splitu polako dobiva posve novo ruho. Sa sanacijom se počelo još 2017., a iako se nekima provedba projekta činila spora, završena je i druga faza sanacije na preoblikovanom dijelu odlagališta.


U završenoj fazi stavljene su pod kontrolu emisije odlagališnog plina u zrak i nastajanje procjednih voda, pa je tako osigurana trajna stabilnost odloženog otpada. U sklopu ove faze izvedeni su radovi na izgradnji sustava aktivnog otplinjavanja koji obuhvaća izvedbu plinskih bunara i ugradnju plinovoda. Zatvoren je i konačno prekriven postojeći presloženi otpad završnim prekrivnim sustavom koji se  sastoji od ugradnje troslojnog geokompozitnog drenažnog sloja sustava za otplinjavanje, geokompozitnog bentonitnog tepiha te troslojnog geokompozita kao drenažnog sloja za prihvat procijeđene oborinske vode te rekultivirajućeg sloja izvedenog od mješovitog zemljanog materijala debljine 80 cm na koji je ugrađen 20 cm debeli sloj humusa.

Također, krajobraznom sanacijiom prekrivenog dijela odlagališta, koja se sastoji od ozelenjavanja tijela odlagališta metodom hidrosjetve, smanjena je vizualna izloženosti tijela odlagališta. Također, na obodnom pojasu zasađeno je 214 stablašica u formi drvoreda da štite od negativnih utjecaja s odlagališta, ali radi stvaranja ambijentalne vrijednosti koja podiže kvalitetu prostora kao tampon zona prema susjednim parcelama.


Prema projektu, još preostaje uređenje sanitarne plohe, na kojoj se trenutno odlaže komunalni otpad, izgradnja plinskog postrojenja za proizvodnju električne, postavljanje uređaja za pročišćavanje procjednih voda.

“Provedbom cjelokupnog projekta sanacije spriječit će se daljnji negativni utjecaji na okoliš i ljudsko zdravlje i postići će se zaštita podzemnih i površinskih voda, smanjenje emisija stakleničkih plinova, te zaštita i očuvanje prirodnog okoliša”, objašnjavaju na svojim stranicama iz Grada Splita.

Ukupna vrijednost projekta je 38.357.926,80 eura, od čega su bespovratna sredstva iz Kohezijskog fonda 15.245.528,80 eura, a ostatak sredstava osiguran iz proračuna Grada Splita.

PHOTOS BY: Facebook / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.