Hobotnice su fascinantna i iznimno inteligentna bića koja, pokazuju snimke ove životinje, i intenzivno sanjaju.
Znanstvenici su primijetili neobično ponašanje za koje su rekli da se vjerojatno radi o buđenju iz noćne more.
Glavonožac nazvan Costello sniman je 24 sata dnevno u laboratoriju na Sveučilištu Rockefeller u New Yorku tijekom mjesec dana.
Čudno ponašanje
U četiri navrata životinja se naglo budila, promijenivši boju, neujednačeno mašući krakovima, a u dva slučaja hobotnica je ispalila crnu tintu u vodu – što je uobičajena taktika koja se koristi za bijeg od grabežljivaca – unatoč tome što predatora nije bilo.
“To je izgledalo dosta bizarno, kao da je hobotnica u bolovima, kao da je na trenutak patila”, rekao je istraživač Eric Angel Ramos Live Scienceu.
“A onda je Costello samo nastavio svoj dan kao da se ništa nije dogodilo”, ispričao je znanstvenik.
Kad je hobotnica došla u laboratorij, znanstvenici su primijetili da je u divljini bila pretrpila ozbiljne ozlijede – izgubila je većinu dvaju krakova, što je vjerojatno bila posljedica napada.
Ponašanje slično ljudskom
Postoji studija koja pokazuje da takva traumatična iskustva kod životinja “mogu rezultirati dugotrajnom bihevioralnom i neuralnom preosjetljivošću”, sugerirajući da je Costello u snu možda reagirao na sjećanja na napad.
Nova studija o ponašanju hobotnica još nije recenzirana i treba uzeti u obzir da se proučavala samo jedna jedinka, no otkrića su potaknula pitanja o mogućim iskustvima nalik na snove ovih inteligentnih stvorenja.
Znanstvenici su 2021. objavili studiju o spavanju hobotnica i pronašli dokaze o ciklusu spavanja sličnom ljudskom. Istraživači su otkrili da je boja kože životinja fluktuirala na sličan način na koji se ponašaju oči kad kod ljudi nastupi REM faza.