Penjing, penzai

Drevna kineska umjetnost oblikovanja biljaka: Znate li što je penjing ili penzai?

GREEN_300_listici_sredina

Nije isto što i bonsai

Penjing je drevna kineska umjetnost stvaranja pejzažnih scena u minijaturnom mjerilu. Ova umjetnost, također poznata kao penzai, uključuje žive biljke koje se pažljivo obrezuju i njeguju kako bi se izrazile emocije.

Penjing može biti maštovit i nadrealan, često uključujući minijaturne figurice poput konja ili ljudi, koje pričaju sanjivu priču prirodnih elemenata. Cilj ove umjetnosti je utjeloviti principe koji upravljaju prirodom. Penjing datira još iz 1. stoljeća nove ere, a možda i ranije, kada su taoistički mistici nastojali stvoriti pejzažne scene u minijaturi. Smatralo se da ova umjetnost ima moć smanjiti čitave krajolike na veličinu širokog lonca. Budistički monasi iz Kine prenijeli su ovu umjetnost u Japan, gdje su je prakticirali članovi aristokracije i samuraji. Danas studenti često studiraju deset ili više godina kako bi stekli dovoljno vještina u ovom zanatu.

Na kineskom, “pen” znači lonac, a “jing” se prevodi kao krajolik ili pejzaž. Kada su dobro izvedeni, ovi umjetnički komadi su žive ode prirodi koje prenose poštovanje i uvažavanje prirodnog svijeta, duboko ukorijenjeno u kineskoj tradicionalnoj kulturi, piše Earth.com.

Koja je razlika između penjinga i bonsaija?

Razlika između penjinga i bonsaija leži u njihovom stilu, filozofiji i povijesnom razvoju. Penjing, drevna kineska umjetnost, teži prikazivanju prirodnih pejzaža s naglaskom na kreativnost i spontanost. Umjetnici često uključuju minijaturne figurice, kamenje i vodene elemente kako bi stvorili scene koje pričaju priče i izražavaju emocije. Ovi pejzaži mogu biti maštoviti i nadrealni, odražavajući divlju prirodu. S druge strane, bonsai, koji je razvijen u Japanu i inspiriran penjingom, naglašava rafiniranost, preciznost i kontrolu. Cilj bonsai umjetnosti je stvoriti minijaturno drvo koje izgleda kao pravo, veliko drvo u prirodi, ali u strogo kontroliranom obliku. Dok penjing prikazuje širu sliku pejzaža i prirodnih elemenata, bonsai se fokusira na pojedinačno drvo i njegovu estetiku.

Kina je velika zemlja, a s tom veličinom dolaze regionalne razlike u stilovima penjinga

Shumu – 樹木盆景: Ovaj stil uključuje pejzaž drveća posađenih u posudu. Kroz obrezivanje, podrezivanje i žičanje pejzaža, umjetnici stvaraju kultiviranu viziju. Ovaj stil je vrlo sličan bonsai tradiciji Japana.

Shanshui – 山水盆景: Ovaj stil prikazuje pejzaž s kamenom unutar posude s vodom. Umjetnici pažljivo biraju i postavljaju kamenje u vodu, često uključujući i male žive biljke.

Shuihan – 水旱盆景: Ovaj stil kombinira elemente prva dva stila i uključuje minijaturne kreacije koje mogu sadržavati drveće, kamenje, vodu te dodatne sitne figurice kuća, životinja i ljudi. Ovi detaljni pejzaži prenose apstraktnu priču.

Kako prakticirati penjing kod kuće?

Deset godina intenzivnog studija u botaničkom vrtu u Šangaju možda nije realno za većinu nas. Srećom, prekrasnu i mirnu estetika ove umjetnosti možete, zahvaljujući internetu i dostupnosti različitih materijala, razviti i u svom domu.

Za gotovo sve minijaturne pejzaže potreban je pristup jakom svjetlu i stalnim, umjerenim temperaturama. Postoji rastuća bonsai industrija na zapadu s knjigama i Pinterest pločama za prikupljanje ideja, a lokalne vrtne trgovine često prodaju sorte biljaka, kamenja i mahovine prikladne za minijature. Najvažnije, kombinacija znatiželje i strpljivog eksperimentiranja bit će vaši najvažniji vodiči u stvaranju ovih minijaturnih scena upečatljive ljepote u vašem životu.

PHOTOS BY: Profimedia.hr, Instagram.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.