češnjak naslovna (1)

Najjači prirodni prebiotik: Želite li zdravu probavu, ovo bi vam povrće svaki dan trebalo biti na jelovniku

GREEN_300_listici_sredina

Zdravlje crijeva

Da bi probavni sustav bio zdrav, važno je da mikrobiom bude u ravnoteži, odnosno da ima dovoljan broj dobrih bakterija. Češnjak je upravo namirnica kojom ćete nahraniti svoje dobre bakterije.

Kada je riječ o zdravlju, stručnjaci se slažu, probavni sustav je važna karika u obrani našeg organizma jer način na koji probavljamo hranjive tvari i unosimo ih u tijelo upravo ovisi o njegovu funkcioniranju. Održavanje mikrobioma crijeva u dobrom stanju, odnosno u ravnoteži, utječe na sve druge organe i naš imonosni sustav općenito.

U našim crijevima živi oko milijun bakterija, što dobrih, što potencijalno loših, odnosno patogenih, a za zdrav i vitalan organizam od velike je važnosti da broj dobrih bakterija prevladava u odnosu na broj loših. Stoga, u očuvanju zdrave i uravnotežene crijevne mikroflore ili mikrobioma važnu ulogu igraju prebiotici, neprobavljiva vlakna koja dobre bakterije, odnosno probiotici, koriste kao hranu.

Prema istraživanju objavljenom u American Journal of Clinical Nutrition 2019. godine, otkriveno je da prebiotička vlakna u određenim namirnicama mogu biti korisna za naša crijeva, a jedna od namirnica bogata takvim vlaknima je i češnjak.

češnjak kao prebiotik

Zašto su važne dobre bakterije ili probiotici?

Prebiotici se nalaze u probavnom traktu i služe kao hrana dobrim bakterijama. Probiotici su te dobre bakterije koje štite organizam od loših bakterija i gljivica. Nadalje, ako dođe do poremećaja ravnoteže u  crijevnoj mikroflori, odnosno ako prevladaju one loše bakterije i gljivice, može doći do problema s probavom, ali i s kožom, imunološkim sustavom pa čak može biti ugroženo i mentalno zdravlje.

Češnjak je prirodni prebiotik

Češnjak je možda među najsitnijim povrtnim plodovima, ali njegov samo jedan češanj već je vrlo kompleksna namirnica, s mnogo različitih vrsta hranjivih tvari i spojeva koji ga čine ljekovitim dodatkom jelima.

Jedan češanj češnjaka sastoji se od ugljikohidrata, ali sadrži i proteine, vlakna, aminokiseline, vodu i organske sumporne spojeve (koji se također nalaze u brokuli, lukovima i kupusu). No češnjak je i namirnica bogata inulinom, koji služi kao rezervni ugljikohidrat, a koji se proučava prije svega zbog svog pozitivnog učinka na crijevnu mikrofloru. Brojne su studije potvrdile stimulativno djelovanje inulina na rast bifidobakterija, i to u količini od 5 grama dnevno.

Budući da pojedine vrste bakterija imaju povoljan učinak na zdravlje čovjeka, a to su prije svega bifidobacteria i lactobacilli, hranjenje tih bakterija inulinom omogućava im da nadvladaju potencijalno štetne bakterije. Prema studiji objavljenoj u časopisu Food Science and Human Wellness, češnjak zapravo potiče rast prijateljskih bakterija (posebno bifidobakterija) u crijevima, ali istovremeno i sprječava rast bakterija koje potiču bolesti.

Nadalje, češnjak je također poznat po svojim antioksidativnim, antimikrobnim i antikancerogenim svojstvima te može spriječiti bolesti srca.

Važno je znati da kod termičke obrade ovo povrće počinje gubiti svoja prebiotička svojstva pa ga radije jedite sirovog, naribajte ga na tost, dodajte u salate ili u guacamole, ali i u ovome budite umjereni.  Ako patite od nadutosti, čiji je uzrok sindrom iritabilnog crijeva, češnjak bi vam mogao prouzročiti problem pa ga radije izbjegavajte.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.