Prije dvadesetak godina ideja reality showa bila je novitet, a jedan od prvih pokušaja snimanja nečeg takvog jest serija Castaway 2000. Cilj je bio poslati 36 volontera na nenaseljeni otok kako bi se brinuli za sebe cijelu godinu – nije bilo novčane nagrade, pobjednika ili borbe za slavu. Među njima bio je i Ben Fogle, glavni gost na ovogodišnjem Greencajt festivalu. Castaway je bio smješten na nenastanjenom otoku Taransay, gdje su Ben i drugi volonteri stigli 1. siječnja 2000., serija je bila zamišljena kao društveni eksperiment, a grupa je učila prilagođavati se životu na otoku i jedni drugima.
Na svom se YouTube kanalu Ben prisjetio iskustva koje mu je promijenilo život
„Tada cilj reality showa nije bio postati slavan kao što je to danas. Nije bilo scenarija i snimali su se iskreni, nerežirani trenuci. Mi smo se prijavili za projekt jer smo htjeli postati farmeri, naučiti se brinuti sami za sebe, a u međuvremenu su nam i narasle brade.“, počeo je priču Ben. Prije samo početka projekta sudionici su dobili budžet s kojim su trebali kupiti sve što im je potrebno: oruđe, usjeve, sustave navodnjavanja, građevinski materijal i sve ostalo.
„Prvi put u životu se projekt ispred mene činio nemogućim. Nisam mogao pojmiti gdje ćemo uopće početi. Odmah mi je počela nedostajati obitelj, a u prvih nas je nekoliko dana uhvatila velika oluja, vjetar je puhao tako jako da smo se bojali da će otpuhati djecu. Tada sam prvi put u životu morao voditi borbu sa samim sobom i jako kontrolirati svoje misli, boriti se protiv pesimizma“, prepričava Ben.
Ključ uspjeha Castaway bio je u zajedništvu
„Nikad nismo izabrali vođu što je dosta kontroverzno. Imali smo puno sastanaka u početku dok se nismo ufurali. Svatko je imao svoj zadatak i raspored. Čim smo izgradili neku infrastrukturu, stvari su postale lakše i razvili smo rutinu. Moj zadatak bio je mužnja krave. Dizao bi se u 6 ujutro i dan danas se sjećam tog osjećaja mužnje. Bio je to jedan drugačiji život.“, prepričava Ben.
Osim mužnje krave, jedan od njegovih zadataka bio je i pečenje kruha: „Nisam siguran da bih mogao pobijediti u natjecanju, ali pekao sam ukusan kruh.“
Otok na kojem su bili smješteni bio je potpuno odsječen od svijeta: nije bilo telefona, interneta, televizije, novina ili posjetitelja. Bilo je samo 36 natjecatelja koji su se postupno upoznavali.
„Jedan od najuzbudljivijih osjećaja koji sam ikad doživio bio je trenutak kad smo zajedničkim snagama uspjeli spojiti cijevi koje su nam omogućile da dovedemo pitku vodu do naše zajednice. Nikad neću zaboraviti taj trenutak“, ispričao je Ben.
Život na otoku naučio ga je nositi se s dosadom
„Budući da smo bili slobodni nakon što bi odradili sve svoje zadatke, često bi mi znalo biti dosadno. I tada sam naučio važnost dosade i koliko može potaknuti našu kreativnost. Svatko je mogao uzeti nešto po želji sa sobom na otok i ja sam poveo psa – Inka. Postala mi je najbolja prijateljica, ali i distrakcija koja mi je pomogla u bezbroj trenutaka.“
Iako su ga mnogi proglasili pobjednikom, tada se nije birao pobjednik, nije bilo novčane nagrade niti je cilj bio steći popularnost: „Ideja je bila zadržati što više nas na otoku i stvoriti sretnu zajednicu. I dan danas mislim da je to bitno u životu – stvoriti svoju čvrstu zajednicu i raditi na komunikaciji. Nemojte izgubiti kontakt s najdražima“.
Priznaje da je jedva čekao da zagrli obitelj, sjedne u auto, uživa u malim luksuzima i osjeti slobodu. No, kaže da je puno plakao nakon što je projekt završio: „Nedostajala mi je jednostavno i ljepota otoka. Doživio sam i svojevrstan šok: sve mi je bilo previše. Ometali su me zvukovi, mirisi, sve je bilo prebrzo. No, prilagodio sam se opet novoj realnosti i počeo graditi svoj život.“.
Castaway iskustvo naučilo ga je da se može prilagoditi na svakakve životne uvjete, a nakon te emisije odlučio je tako živjeti i dalje.
„Zaljubio sam se u prirodu, okoliš i postao sam fasciniran ljudima, pričama, osobnostima i kulturama. Mislim da je život na otoku bio presudan za moj tijek života.
Cijeli intervju pogledajte ovdje.
Nakon “Castaway 2000”, Ben Fogle postao je prepoznatljivo lice britanskog novinarstva i avanturizma. Njegova karijera obuhvaća širok spektar projekata, uključujući vođenje ekspedicija, pisanje o prirodi i voditeljstvo na televiziji, brojne emisije, uključujući “Animal Park”, “Countryfile”, “Wild in Africa”, “Wild on the West Coast”, “Crufts”, “One Man and His Dog”, “Country Tracks”, “Extreme Dreams”, “A Year of Adventures”, “Storm City”, “Harbour Lives”, “Countrywise” i “Fisherman’s Lives”, “New Lives in the Wild”.
Putovao je diljem Južne i Srednje Amerike, obišao svijet za različite novinarske zadatke na više od 200 lokacija uključujući Tristan da Cunha, Pitcairn, St. Helena, Istočni Timor, Nepal, Namibiju, Keniju, Arktički krug, Zambiju, Papua Novu Gvineju, Ugandu, Libiju, Šri Lanku, Fidži, Tahiti, Maldivi, Tanzanija i Maroko. Njegove avanture uključuju penjanje na Mount Everest, preveslao je Atlantik, utrkivao se preko Antarktike do Južnog pola i prešao pustinje Puste četvrti na Bliskom istoku.
Fogle nije samo avanturist, već i strastveni zagovaratelj očuvanja prirode. Aktivno sudjeluje u humanitarnim inicijativama koje promiču očuvanje okoliša i podižu svijest o ekološkim izazovima. Osim toga, Ben Fogle je i zaljubljenik u životinje, a često se angažira u projektima zaštite divljih vrsta.
Trodnevna međunarodna konferencija održat će se od 22. do 24. svibnja, na novoj lokaciji Zagrebačkom Velesajamu, u paviljonu 13. Nikad bogatiji program kroz tri dana održavanja predstavit će brojne panele i predavanja, a ulaznice za konferenciju dostupne na službenoj stranici. Sve informacije i vijesti o Greencajt festivalu dostupne su na službenim kanalima: Greencajt.hr , Greencajt FB, Greencajt IG.