Plemenita periska jedna je od vrsta kojoj prijeti izumiranje, a u Jadranu je zaštićena od 1977. godine. Nažalost, u našem je dijelu Jadranskoga mora gotovo izumrla pa je dobra vijest i ohrabrenje kada neki ronioc slučajno naleti na koji primjerak. Jedan od glavnih razloga njihova nestajanja je čovjek jer osim što ova školjka ima iznimno ukusno meso, cijenjena je i zbog svojih bisera pa je godinama njezino vađenje bilo izvan kontrole.
No i zbog zagađenja mora i devastacije podmorja, došlo je do nestajanja morskih cvjetnica kojima se hrani pa se njezino izumiranje na Mediteranu bilježi još od 2016. godine, a počelo je u Španjolskekoj te se proširilo do Jadrana. Periske su pravi čistači mora i iznimno su korisne za ekosustav jer je jedna školjka u stanju pročistiti čak do 1500 litara vode dnevno.
No unatrag mjesec dana u sjevernom Jadranu pronađene su u dva navrata periske – dvije u Brijunskom akvatoriju i prošli vikend čak 60 ličinki u Bekarijama kod Poreča.
Dvije, koje su pronađene u Brijunskom akvatoriju, bile su ozlijeđene i dovedene u Aquarium Pula na oporavak. Bebe periske, odnosno ličinke, njih čak 60, također su iz Bekarija dovezene u Aquarium Pula, dokaz su da se ipak polako populacija plemenite periske oporavlja. Najmanja jedinka periske dugačka je 1,3 cm, a najveća 5,7 cm.
“60 ličinki stiglo je iz Bekarije, Poreč, te smo ih smjestili u prihvatne bazene s UV tretiranom i filtriranom vodom”, napisali su stručnjaci iz Aquariuma Pula te dodali kako je riječ o rekordnom broju sakupljenih juvenilnih jedinki u cijelome Mediteranu.