Albanci ih nazivaju Zabranjene planine, a osvajanje njihovih vrhova izazov je i za one najiskusnije

GREEN_300_listici_sredina

U srcu netaknute prirode

Na sjeveroistoku Crne Gore, na samoj granici s Albanijom, nalazi se Nacionalni park Prokletije, a pripada jednom od najvećih planinskih lanaca na Balkanu. Zbog netaknute divljine i surovih uvjeta te nepristupačnosti, Prokletije su oduvijek izazivale veliko strahopoštovanje kod lokalnog stanovništva.

Ako želite iskusiti pravi avanturizam i suočiti se sa surovošću netaknute prirode, Nacionalni park Prokletije, koji se nalazi na sjeveroistoku Crne Gore, na samoj granici sa Albanijom, pravo je mjesto za vas. Ovaj Nacionalni park jedan je od najmlađih u dinarskom predjelu, a službeno je imenovan nacionalnim parkom 2009. godine i prostire se na površini od 16 630 ha.

Prokletije su jedan od najvećih planinskih lanaca na Balkanu koji ima više od 50 vrhova viših od 2000 metara i čak 20 vrhova iznad 2 500 metara nadmorske visine. Najveći vrh nalazi se na albanskoj strani Maja Jezerce (2694 m), dok je u Crnoj Gori to Zla Kolata (2534 m), što je ujedno i najviša točka Crne Gore.

Ako dolazite s Crne Gore, kraj je znatno pitomiji nego s albanske strane, a da je tako svjedoče rijetki pojedinci koji su se usudili istražiti planinu i s jedne i s druge strane. U Albaniji Prokletije nazivaju “Zabranjene planine” jer je penjanje na njezine vrhove puno opasnih izazova.

“Mnogi naši kolege planinari Prokletije su iz Crne Gore, ali tek rijetki su u njihovo otkrivanje krenuli iz Albanije. Možda nismo prvi, ali nas 25 planinara iz Solina, članova PD-a Sveti Jure Solin, te nekoliko njih iz okolnih Društava među prvima posjetili smo iz naših krajeva organizirano krenuli u pohod na Prokletije iz smjera Nacionalnog parka Theth u Albaniji. Nije ni čudo što smo među prvima iz naših krajeva jer putovanje do doline Theth uvelike nalikuje na avanture prikazane u dokumentarcima ‘Kraljevi leda’ – put preko prijevoja koji iz Skadra vodi do doline Theth vrlo je blizu najopasnijim putovima svijeta – kilometri i kilometri makadamske ceste, cesta neograđena, uska, puna rupa, s ponekim improviziranim proširenjem koje omogućuje mimoilaženje …. a ispod duboka provalija …. ako ćete krenuti na ovaj put obavezno angažirajte lokalne prijevoznike čiji su terenci i mini busovi trasu ove ceste dosad već temeljito istražili – automobil ili autobus uvijek možete ostaviti na nekom od osiguranih parkirališta u Skadru”, opisali su planinari koji su se u ovu avanturu uputili 2016. godine, kako bi dočarali potencijalnim avanturistima što ih sve očekuje odluče li se na planinu kročiti iz albanskog Nacionalnog parka Teth.

Srce netaknute prirode

Ono što Prokletije čini posebnima jest bogatstvo i raznovrsnost flore i faune, tako da ovo područje predstavlja jedan od središta visokoplaninskog diverziteta Balkana. Ovaj nacionalni park bogat je većim i manjim vodopadima i izvorima pitke, ali mineralne vode te rijekama. U planinskim usjeklinama nalaze se   i brojna jezerca, a svojom ljepotom ističu se Hridsko, Visitorsko, Ropojansko, Tatarijsko, Bjelajsko, jezerce na Vezirovoj Bradi, jezerce na Treskavcu te Koljindarsko jezero.

Specifičnost ovog Nacionalnog parka čini i više od 1700 vrsta biljaka, što predstavlja polovinu flore Crne Gore, ili nešto oko petinu ukupne balkanske flore.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.