Klimatske promjene i globalno zatopljenje, nažalost, naša su realnost, a na to ukazuje ne samo porast temperature i jedna od najtoplijih godina koja je iza nas, već i podatak koji je nedavno objavio Nacionalni institut za istraživanje planinskih ledenjaka i ekosustava – Peru je unatrag šest desetljeća izgubio čak 56 posto svojih ledenjaka.
Naime, Peru je zemlja u kojoj se nalazi čak 68 posto svjetskih tropskih ledenjaka, od kojih se velik dio, uslijed povećanja temperatura, otopio pa je došlo do stvaranja novih planinskih jezera koja prijete izlijevanjem i poplavama.
Satelitski snimci iz 2020. godine pokazuju kako ledenjaci pokrivaju površinu od 1050 četvornih kilometara, dok podatak iz 1962. godine bilježi ledom pokrivenu površinu od 2399 četvornih kilometara. Prema riječima Beatriz Fuentealbe, ravnateljica Instituta, od 2016. do 2020. otopilo se gotovo šest posto planinskih ledenjaka u Peruu, izvješće potrvrđuje kako se unatrag četiri godine formiralo ili je u nastajanju 164 jezera.
Bez obzira na to što su nastala nova jezera, peruanska ministrica okoliša Albina Ruiz smatra da topljenjem ledenjaka su ozbiljno ugrožene rezerve vode u ovoj zemlji te da povlačenje ledenjaka utječe na prirodni planinski ekosustav.