Nema ništa bolje nego uz doručak popiti i čašu svježe cijeđenog soka. Ipak, ako u njega stavljate grejp, možda biste ipak trebali razmisliti. On, naime, ako se konzumira u kombinaciji s određenim lijekovima, može biti čak i smrtonosan.
Istraživanja pokazuju da grejp u visokim koncentracijama sadrži dva spoja iz skupine furanokumarina, koji mogu smanjiti ili povećati apsorpciju određenih lijekova. To rezultira opasno niskim – ili češće opasno visokim – razinama tih lijekova u tijelu, piše Science Alert.
Dva furanokumarina koji reagiraju s lijekovima ne nalaze se samo u grejpu, nego i, primjerice, u narančama iz određenih dijelova svijeta.
Stopirana proizvodnja enzima
Kao što je objasnila farmakologinja Shiew Mei Huang iz FDA-e, “sok omogućuje da više lijeka uđe u krv… Kad ima previše lijeka u krvi, mogu se pojaviti određene nuspojave”.
Furanokumarini zapravo sprječavaju proizvodnju enzima Citokrom P450 3A4 (ili CYP3A4) u našem tijelu, što ometa sposobnost tijela da metabolizira određene lijekove. Tako više lijeka ulazi u krv i duže ostaje u tijelu, uzrokujući predoziranje čak i prilikom konzumacije prepisanih doza. Vrste lijekova kojima grejp ne pogoduje su raznolike, od lijekova za kolesterol i krvni talk pa do lijekova protiv raka i anksioznosti.
Posljedice ovakvog predoziranja mogu biti prilično dramatične; brzi puls, raspadanje mišićnog tkiva, nedostatak daha, krvarenje u probavnom sustavu i zatajenje bubrega… U ekstremnim slučajevima posljedice mogu biti i smrtonosne.
Manje opasna varijanta
S nekim lijekovima, grejp može imati suprotan učinak. Primjerice, kod feksofenadina, antihistaminika, konzumacija grejpa smanjuje učinkovitost lijeka. Iako potencijalne nuspojave nisu tako ozbiljne, svakako nije idealno odjednom shvatiti da vaš antialergijski lijek nije toliko učinkovit koliko vam treba.
Dakle, ako uzimate lijekove i konuzmirate grejp, svakako pitajte svog liječnika ili ljekarnika imate li razloga za brigu.