jack-dong-yGOKRxQkkVQ-unsplash

Zabilježena je najviša razina koncentracije ugljikovog dioksida u ljudskoj povijesti

GREEN_300_listici_sredina

Bez presedana

Klimatska kriza je jedan od najvažnijih izazova našeg vremena. Danas su utjecaji ove krize vidljivi diljem svijeta, pogađaju ljude, prirodu i ekonomiju. Budući da klimatske promjene ugrožavaju postojeći život na Zemlji, moramo znatno smanjiti emisije stakleničkih plinova.

Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) objavila je nove podatke koje je prikupila u opservatorija Mauna Loa na Havajima. Prošli je mjesec prvi put u povijesti čovječanstva prosječna mjesečna razina ugljikovog dioksida u atmosferi prešla 420 ppm. Od vremena industrijske revolucije količine stakleničkih plinova kontinuirano rastu kao posljedica gospodarskih djelatnosti.

Instrumenti koji se upotrebljavaju za mjerenje koncentracija ugljikova dioksida u atmosferi moraju imati točnost do 1 ppm ili čak bolju.  Razine CO2 fluktuiraju tijekom godine, a najviše su krajem proljeća zbog izmjene godišnjih doba na sjevernoj hemisferi. Početkom sjevernog ljeta biljke rastu i počinju sekvestrirati ugljik iz atmosfere, snižavajući njegovu koncentraciju.

Prije dvadeset godina, najviša koncentracija ugljika iznosila je 375,93 ppm, dok je 1958. godine (kad su znanstvenici su počeli prikupljati podatke o CO2 u opservatoriju Mauna Loi) najveća zabilježena koncentracija CO2 bila 317,51 ppm.

NOAA napominje da se CO2 trenutno povećava oko 100 puta brže od drugih razdoblja u geološkoj povijesti u kojima je zabilježen prirodniji porast ugljičnog dioksida.

Najnovije izvješće Međuvladinog panela za klimatske promjene, vodećeg svjetskog autoriteta za klimatsku krizu, navodi da ugljični dioksid iz fosilnih goriva i industrije čini 64 % svjetske emisije stakleničkih plinova, a 11 % čine emisije iz korištenja zemljišta i šumarstva. Preostali staklenički plinovi nešto su manje zastupljeni u atmosferi, no mogu biti puno snažniji od ugljikovog dioksida. Primjerice, metan koji je do 25 puta snažniji od ugljičnog dioksida.

IPCC je upozorio da se emisije stakleničkih plinova moraju maksimalno smanjiti najkasnije do 2025. ako svijet želi zadržati zagrijavanje na oko 1,5 Celzijevih stupnjeva.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.