Chang'e-6, Mjesec

Video s tamne strane Mjeseca: Objavljena snimka kineske sonde koja prikuplja uzorke

GREEN_300_listici_sredina

Pothvat bez presedana

Kineska sonda Chang'e 6 uspješno je napustila takozvanu tamnu stranu Mjeseca s vrijednim uzorcima tla, a iza sebe je ostavila kinesku zastavu.

Kineska lunarna sonda Chang’e-6 uspješno je poletjela s površine Mjeseca gdje je prikupila uzroke za koje znanstvenici očekuju da će pomoći odgovoriti na ključna pitanja o ranoj evoluciji Sunčeva sustava. Uzroci bi trebali ostati još nekoliko tjedana u orbiti Mjeseca, a potom će sonda započeti povratak prema Zemlji gdje bi trebali sletjeti oko 25. lipnja. Ovaj pothvat predstavlja novu etapu ambicioznog kineskog svemirskog programa koji želi poslati ljudsku posadu na Mjesec do 2030. godine.

Sonda Chang’e-6 dobila je ime po mitskoj kineskoj božici Mjeseca, a lansirana je 3. svibnja u južnoj kineskoj otočnoj pokrajini Hainan. Uspješno je sletjela na dosad neistraženu lokaciju na Mjesecu prije dva dana, a danas je uspješno poletjela natrag.

“Modul kineske sonde Chang’e-6 poletio je s površine Mjeseca u utorak ujutro noseći uzorke prikupljene na suprotnoj strani Mjeseca, što je pothvat bez presedana u povijesti ljudskog istraživanja Mjeseca.

Misija je izdržala test visokih temperatura na tamnoj strani Mjeseca. Nakon uspješnog prikupljanja uzoraka, kineska zastava prvi put je postavljena na suprotnoj strani Mjeseca“, objavila je službena novinska agencija Xinhua, citirajući svemirsku agenciju.

“Prikupljeni uzorci mogli bi pomoći znanstvenicima da saznaju više o formiranju i povijesti Zemljinog prirodnog satelita. Oni će također omogućiti bolje razumijevanje podrijetla Sunčevog sustava i bolju pripremu za buduća istraživanja”, istaknuo je glasnogovornik misije Chang’e-6, Ge Ping, prenosi BBC.

Kineski program istraživanja Mjeseca Chang’e započeo je 2007. lansiranjem prvog lunarnog satelita Chang’e-1. Godine 2019. Peking je pokrenuo sljedeću fazu svog lunarnog programa, što je rezultiralo slijetanjem prvog vozila na suprotnu stranu Mjeseca. U studenom 2020. sonda Chang’e-5 dostavila je uzorke tla na Zemlju s vidljive strane Mjeseca. Kina je postala treća zemlja, nakon Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza, koja je završila takvu misiju. Peking očekuje da će misija s posadom letjeti na Mjesec do 2030.

PHOTOS BY: Profimedia.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.