Veličanstven Fjori Fôra garden: Cvjetovi Hvara koji otkrivaju tajnu mirnog i otpornog života

GREEN_300_listici_sredina

Životne vrijednosti obitelji i prirode

Naziv Fjori Fôra na lokalnom hvarskom dijalektu znači “cvjetovi Hvara”. Obitelj Ćurin to je ime odabrala kako bi predstavili iskustvo boravka, kako u vrtu, tako i na samom otoku Hvaru koji obiluje brojnim biljnim vrstama. Fjori Fôra garden oaza je mediteranske bioraznolikosti, a obitelj Ćurin izrađuje i vlastitu liniju proizvoda bio začina i začinskih mikseva. 

jori Fôra garden je edukativno-interaktivni vrt samoniklog bilja koji se nalazi na otoku Hvaru. Ovaj projekt pokrenula je obitelj Ćurin iz Gdinja koja se već gotovo 70 godina bavi uzgojem lavande, eteričnih ulja i začina od kojih izrađuje prirodnu kozmetiku. Projekt botaničkog vrta Fjori Fôra garden realiziran je u suradnji s Kristinom Lazaneo, magistrom agronomije, dizajnericom vrtova i vlasnicom obrta za uređenje krajobraza, OFFICINALIS. 

Ideja za pokretanjem Fjori Fôra gardena nastala je iz ljubavi prema životnim vrijednostima koje nude obitelj i priroda oko nas. Obitelj Ćurin i Kristina Lazaneo zajedno su, u blizini mjesta Gdinj, pretvorili zemljišnu parcelu u funkcionalnu biljnu oazu samonikle flore otoka Hvara. Kroz interaktivnu šetnjom vrtom, posjetiteljima pružaju poseban doživljaj otoka Hvara kroz sva osjetila, a realizacija ovog projekta odvijala se pune 2 i pol godine.

Parcela je prvotno bila prekrivena mješavinom različitih kultura: vinograd, polje lavande i ružmarina s nekoliko starih maslina oko kojih je raslo samoniklo mediteransko bilje. Prostor su iskrčili, očuvali su postojeće biljne vrste koje su bile u dobrom stanju, a kamen s parcele poslužio je kao temelj za daljnju gradnju. Stare suhozide su po potrebi ručno poravnali i presložili, a istim principom tradicionalne kamene gradnje napravili su popratne elemente poput kamenih stolova, stepenica, klupa i dekoracija koje upotpunjuju priču svakog bazena. Parcela je zadržala prvotni oblik pravilne geometrijske podjele starim suhozidima u manje bazene, odnosno polja. 

Posebnost ovog vrta najviše se ocrtava u spoju tradicionalnog i modernog, odnosno konceptu asimetrične simetrije. Vrt se sastoji od 6 bazena: otrovne biljke, ljekovite biljke, biljke za kozmetiku, biljke za boje i tekstil, medonosne biljke te jestivo bilje. Svaki biljni bazen priča svoju priču. a različite biljne vrste razvrstane su kroz bazene principom asimetrične simetrije u visoke. 

Samo na jednom kvadratnom metru tla raste oko 10 različitih samoniklih biljaka, posebice iz porodice trava. “Kultiviranje divljine, kako to volimo nazivati, bio je zaista dugotrajan proces prenošenja sjemenja, reznica i odraslih samoniklih biljaka s različitih dijelova otoka Hvara u sam vrt. Dio već zatečenih biljnih vrsta koje su bile u dobrom stanju te ih je bilo moguće uklopiti u koncept, zadržane su i označene stručnim botaničkim nazivljem. Uneseno je oko 80 novih različitih vrsta”, kaže Kristina Lazaneo. “Broj biljaka varira iz godine u godinu, no recimo da je 70-ak različitih vrsta koje imaju svoju uporabnu vrijednost obilježeno pločicama znanstvenog i narodnog imenoslovlja te čeka posjetitelje da ih pozdrave. Neke vrste jednostavno nisu mogle izdržati uvjete ove mikrolokacije te smo bili primorani mijenjati ih drugim vrstama ili izostaviti. Potencijala i prostora imamo, tako da idemo u smjeru da naš vrt bude dom za što više biljaka kako bi posjetitelje osvijestili o bogatstvu otočke prirode.”

Na 361 m nadmorske visine, vrt je izložen kompletnoj ruži vjetrova koji tijekom godine pušu sa svih strana svijeta, što nekim biljkama jednostavno ne odgovara. “Prošle godine smo u 3. mjesecu imali snijeg nošen burom koja je oštetila ponajviše gospinu travu (Hypericum perforatum). Poznato je da diljem otoka Hvara zadnjih par godina venu nasadi lavande uslijed razvoja bakterija, virusa i gljivica u zoni korijena, što je svakako posljedica klimatskih promjena. Sve duža i sušna ljeta, kišom obilne jeseni, kasni mrazovi…ali, priroda će pronaći način da opstane”, objašnjava.

Uz sve izraženije suše, ono im je također izazovno je što se vrt nalazi na dijelu otoka koji nije spojen na vodovodnu mrežu. Stoga, biljke vrlo oskudno zalijevaju isključivo vodom iz bunara. “Posjetitelji možda očekuju raskošno i bujno zelenilo kao u tropskim šumama ili kontinentalnim botaničkim vrtovima, no ovdje je naglasak na prirodno uzgojenim samoniklim vrstama”, kaže. “Jednako kao i u okolnoj otočkoj, a i čitavoj mediteranskoj prirodi, i u ovom vrtu biljke rastu slično, ali sve biljke rastu na jednom mjestu, grupirano i organizirano.”

Upravo zbog toga, biljke stvaraju vlastite obrambene mehanizme na nepovoljne vanjske utjecaje. Škrta zemlja i varljiva klima utječe na stvaranje eteričnih ulja koje biljke prekomjerno stvaraju u sebi kako bi spriječile transpiraciju vode. 

Vrt je otvoren za posjetitelje uoči početka ljetne sezone 2021. godine. Radno vrijeme vrta tada nije bilo fiksno, već je funkcioniralo po principu rezervacije putem društvenih mreža ili na fizičkoj lokaciji u Fjori Fôra showroomu u Jelsi. Uz šetnju vrtom, tijekom koje posjetitelji razgledavaju vrt samostalno, najzanimljivijim se pokazala naša tura “Degustator” kroz koju se posjetitelja upoznaje s hvarskom florom “od zemlje do tanjura”. Trenutno je u razradi je tura “Aromaterapeut” u kojoj se posjetitelje upoznaje s cijelim ciklusom nastanka eteričnih ulja. 

Fjori Fôra proizvodi su hvarsko-mediteranski BIO začini podijeljeni u dvije grupe proizvoda: individualni začini i mješavine. Radi se o certificiranom ekološkom bilju. Također, u ponudi nude poklon setove začina s maslinovim uljem, spice to go i posebno pakiranje začina u oblikovanoj kutijici s prostorom za ispisivanje posvete, što se pokazalo odličnim izborom, bilo kao mali poslovni poklon ili znak pažnje namijenjen dragoj osobi.

PHOTOS BY: Fjori Fora Garden, Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.