raketa na

Utrka za osvajanje svemira ima visoku cijenu: Kinezi testirali raketu, a sve završilo eksplozijom i požarom

GREEN_300_listici_sredina

Nije li to zagađenje?

Kineska tvrtka, koja radi na razvoju svemirske tehnologije, neuspjelim je testiranjem rakete izazvala eksploziju i požar sa svim lošim posljedicama po okoliš.

Luda utrka za osvajanjem svemira, u kojoj su trenutno glavni akteri SAD, Indija, Kina i Rusija, kao da nema granica, niti se pritom razmišlja o utjecaju na našu atmosferu i planet na kojem živimo. Primjer da testiranja za “lude” izvanzemaljske podvige mogu završiti s ne baš tako lošim posljedicama po okoliš jest prošlotjedni fijasko kineske svemirske tvrtke čija je raketa Tianlong-3, umjesto da ostane na lansirnoj rampi, završila u obližnjoj planini, eksplodirala, ispuštajući u atmosferu i okoliš toksične plinove.

Kako bi “opravdala” ovaj neplanirani događaj, nastao uslijed tehničke neispravnosti, Tianbing Aerospace Technology, tvrtka sa sjedištem u Pekingu, nonšalantno je objasnila kako se ova nemila situacija dogodila posve slučajno – tijekom testiranja prve faze došlo je do kvara pa se Tianlong-3 odvojio od svoje lansirne rampe.

Da ne postoji internet i društvene mreže, možda ovome događaju ne bismo ni svjedočili, ali stanovnici u obližnjem gradu Gongyiju, u provinciji Henan, snimili su video slučajnog lansiranja.

 

Da ne postoji internet i društvene mreže, možda ovome događaju ne bismo ni svjedočili, ali stanovnici u obližnjem gradu Gongyiju, u provinciji Henan, snimili su video neuspješnog testiranja.

Snimke prikazuju kako raketa uzlijeće u nebo i ostavlja trag crnog dima, a potom pada i udari u tlo, izazvavši jaku eksploziju. Kako su izvijestile lokalne vlasti, eksplozija je izazvala lokalni požar daleko od nastanjenog područja pa nije bilo ljudskih žrtava.

Međutim, upitno je koliko je toksičnih plinova nastalo prilikom eksplozije i završilo u tlu i zraku. Naime, raketa koju je tvrtka lansirala u travnju 2023. godine, napajana je gorivom na bazi kerozina.

Kina je krenula s ulaganjem u svemirsku industriju još 2014. godine, što je potaknulo val ulaganja u svemirsku tehnologiju, poput raketa za višekratnu upotrebu, za koje smatraju da su presudne u daljnjem osvajanju svemira.

PHOTOS BY: X Screenshot / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.