resursi nas

UN-ovo izvješće potvrđuje: Bogate zemlje troše 6 puta više resursa, što opasno ugrožava okoliš i klimu

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Izviješće s Međunarodnog panela za resurse, koji je održan sredinom veljače, potvrđuje kako je eksploatacija prirodnih resursa zabrinjavajuće porasla unatrag 50 godina, a za to su odgovorne bogate zemlje.

Prema izvješću s Međunarodnog panela za resurse, koji se održao neposredno prije 6. zasijedanja UN-ove okolišne skupštine, tijekom veljače u Keniji, očekuje se da će iskorištavanje prirodnih Zemljinih resursa do 2060. godine porasti za čak 60%, što bi moglo ubrzati klimatske promjene i loše utjecati na biološku raznolikost te povećati zagađenje.

Stručnjaci, okupljeni iz raznih svjetskih zemalja, koji su sudjelovali na ovome panelu, javno pozivaju promjenu politika kako bi čovječanstvo počelo živjeti unutar granica svojih mogućnosti te pronašlo načine kako minimizirati utjecaj na okoliš.

resursi

U izvješću se ukazuje na zabrinjavajući porast korištenja prirodnih resursa unatrag 50 godina. Naime, 1970-ih po osobi se trošilo oko 23 kg prirodnih resursa dnevno, a danas je ova brojka popela na 39 kg po osobi, a iskorištavanje resursa i njihova obrada čine više od 60% emisija koje zagrijavaju planet i 40% spojeva koji zagađuju zrak. Primjerice, iskorištavanje i obrada biomase (npr. poljoprivredni usjevi i šumarstvo) uzrok su 90% gubitka biološke raznolikosti vezane uz tlo i vodu, kao i što doprinose stvaranju jedne trećine emisija stakleničkih plinova. Iskorištavanje i obrada fosilnih goriva, metala i nemetalnih minerala (npr. pijesak, šljunak, glina) zajedno čine 35% globalnih emisija.

“Klimatske promjene, gubitak bioraznolikosti i zagađenje posljedica su neodržive potrošnje i proizvodnje. Moramo raditi s prirodom umjesto da je samo iskorištavamo”, izjavila je Inger Andersen, izvršna direktorica UNEP-a, i zaključila, “Smanjenje iskorištavanja resursa za mobilnost, stanovanje, hranu i energiju jedini je način kako možemo postići ciljeve održivog razvoja i pravedan te zdrav planet.”

Jedan od zaključaka izvješća Panela bio je i da siromašne zemlje troše šest puta manje resursa i generiraju 10 puta manje klimatskih utjecaja od onih s visokim. Srednje bogate zemlje više su nego udvostručile korištenje resursa u posljednjih 50 godina zbog rasta infrastrukture. U isto vrijeme, potrošnja resursa po glavi stanovnika i posljedični ekološki utjecaji u siromašnim zemljama ostali su relativno niski i gotovo nepromijenjeni od 1995. godine.

“COP28 usuglasio je prijelaz s fosilnih goriva. Sada je vrijeme da se svi pozovu za stol kako bi se osmislila za smanjenje korištenja resursa te se smanjio utjecaj na klimu i biološku raznolikost. Na taj način pomoglo bi se i siromašnim zemljama jer svatko ima pravo na dostojanstven život”, zaključila je Izabella Teixeira, supredsjednica Međunarodnog panela za resurse.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.