hiroshima naslovna

U 8.15 zvona u Hirošimi podsjetila su na strašno razaranje: Oleandar je cvijet koji im je dao nadu

GREEN_300_listici_sredina

Posljedice nuklearne katastrofe

Atomske bombe bačene na Hirošimu 6. kolovoza, a na Nagasaki 9. kolovoza 1945. uzrokovale su razaranje ogromnih razmjera, a broj žrtava je rastao još godinama nakon ekspolozije zbog bolesti povezanih s radijacijom. Jedan cvijet im je dao nadu.

U nedjelju u 8.15 u Hirošimi, u Japanu, zazvonilo je zvono mira kako bi podsjetilo na najstrašniji događaj u ljudskoj povijesti, koji je uzrokovao čovjek, na bombardiranje Hirošime atomskom bombom prije točno 78 godina. To je prigodom gradonačelnik Kazumi Matsui pozvao na ukidanje nuklearnog oružja te je nazvao ideju čelnika G7 o nuklearnom zastrašivanju “ludošću”, a oko 50.000 sudionika ceremonije, uključujući preživjele, odalo je počast minutom šutnje.

Bomba koja je bačena na Hirošimu 6. kolovoza, nazvana je “Little Boy”, a ona koja je bačena na Nagasaki, 9. kolovoza, nazvana je  “Fat Man”. Unutar prvih nekoliko mjeseci nakon bombardiranja, procijenjeno je da je u Hirošimi umrlo između 90.000 i 166.000 ljudi, dok je još 60.000 do 80.000 ljudi umrlo u Nagasakiju. Ta smrtnost uključuje one koji su umrli zbog sile i nevjerojatne topline eksplozija, kao i one koji su preminuli zbog akutne izloženosti radijaciji.

No bombardiranje je uzrokovalo razaranje ogromnih razmjera, a broj žrtava je rastao još godinama nakon ekspolozije zbog bolesti povezanih s radijacijom. Preživjeli, poznati kao “hibakusha”, suočavali su se s dugotrajnim zdravstvenim posljedicama, uključujući povećan rizik od raka i drugih bolesti povezanih sa razarajućim učincima radijacije.

Oleandar, simbol Hirošime

Mnogi preživjeli bojali su se da na opustošenoj zemlji neće dugo godina ništa izrasti. No u proljeće 1946. godine, građani Hirošime bili su iznenađeni kada su ugledali procvali oleandar.

oleandar

Oleander, nazvan “kyochikuto” dao je nadu uništenome gradu pa je tako odabran kao lužbeni cvijet Hirošime i simbol koji podsjeća na strašno stradanje, ali i daje nadu u novi početak.

U trenutku kada je svijet izložen raznim prijetnjama, ali i u vrijeme kada se diljem svijeta u kinima prikazuje biografski film “Oppenheimer”, koji opisuje stvaranje atomske bombe, obiležavanje tragičnoga događaja u Hirošimi ima nevjerojatnu snagu opomene na to da je čovjek najveća prijetnja sebi i planetu Zemlji.

Bombardiranja Hirošime i Nagasakija najtragičnijih je događaj u povijesti čovječanstva koji nam ukazuje na razorne posljedice nuklearnog ratovanja i potrebu za uspostavljanjem mira i razoružanjem.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.