juha-lakaniemi-_ai4g2zfAjg-unsplash

Temperature na Sjevernom i Južnom polu šokirale su istraživače

GREEN_300_listici_sredina

Koje su posljedice?

Neuobičajeno visoke temperature i na Sjevernom i Južnom polu posljednjih su dana šokirale istraživače koji upozoravaju da će temperaturni ekstremi postati češći kao posljedica klimatske krize. Ožujak je mjesec kada se Južni pol hladi, a Sjeverni grije, no unatoč tome, ove godine su temperature natprosječno visoke na oba pola.

Meteorološka postaja Concordia izmjerila je rekordnu temperaturu od -11,8°C, što je više od 40°C toplije od uobičajenih sezonskih temperatura na Arktiku. U isto vrijeme, neke postaje u blizini sjevernog pola izmjerile su 30°C iznad uobičajene temperature.

Cijeli Antarktički kontinent prošli je petak bio oko 4,8°C topliji u odnosu na prosječnu temperaturu između 1979. i 2000., a Arktik je u bio 3,3°C topliji u odnosu na prosječnu temperaturu tih istih godina. “Oba ova vremenska događaja povezana su s prijenosom topline i vlage u smjeru polova”, napisao je na Twitteru dr. Zachary Labe, klimatski znanstvenik sa Sveučilišta Colorado State.

“Trenutno je zabilježena najmanja količina morskog leda na Antarktiku”, rekla je prof. Julie Arblaster za Guardian. “Bilo bi stvarno zanimljivo razumjeti postoji li ikakva veza između niskog opsega antarktičkog morskog leda i toplih temperatura.”

Na Arktiku su temperature porasle za gotovo 1°C u posljednjem desetljeću, pri čemu su se Sibir i Arktik zagrijavali tri puta brže od ostatka svijeta, a rekordna temperatura od 38°C zabilježena je na Arktiku tijekom arktičkog toplinskog vala 2020. godine. Otapanje leda stvara začarani krug jer se povećava područje vode koja je tamnija od leda. Zbog toga se povećava apsorpcija sunčeve energije, a to uzrokuje brže i veće zagrijavanje.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.