zuza-galczynska-c5_eQi4rrjA-unsplash (1)

Ove godine mnogi su gradovi i općine odustali od vatrometa: Pogledajte tko se odlučio za ekološku varijantu

GREEN_300_listici_sredina

Donosimo popis

Inače, prvi grad u Hrvatskoj koji je još 2019. odlučno rekao "ne" vatrometu bio je Mali Lošinj.

Unatoč tome što se jedan dio građana protivi, sve više gradova diljem Hrvatske odustaje od vatrometa na Silvestrovo. Kao razloge navode strah kućnih ljubimaca, smetnje osoba koje boluju od PTSP-a i sličnih poremećaja, uništavanje okoliša, ali i snažnu buku koja može uznemiriti ptice, djecu i osobe starije životne dobi.

Ove je godine Grad Opatija prvi objavio da se odriče novogodišnjeg vatrometa, a njihov primjer ubrzo je slijedilo čak 46 hrvatska grada i općine.

Cijeli popis 

Riječ je o općinama Sukošan, Lovran, Gornja Stubica, Belica, Donji Vidovec, Voćin, Bol, Majur, Pitomača, Klana, Klenovnik, Bogdanovci, Bošnjaci, Tompojevci i Viljevo, te o gradovima: Labin, Rovinj, Čazma, Opatija, Samobor, Rijeka, Pula, Cres, Zabok, Novigrad, Duga Resa, Oroslavje, Varaždin,Osijek, Poreč, Zadar, Požega, Đurđevac, Zagreb, Vrbovec, Pregrada, Vinkovci, Virovitica, Mali Lošinj, Crikvenica, Kaštela, Ivanec, Dubrovnik, Otok, Makarska i Umag.

Podsjetimo, dva trgovačka lanca, Tommy i Lidl, odlučila su podržati akciju time što uopće neće prodavati pirotehničke naprave u danima koji prethode Novoj godini – jedinom tjednu kada je takve naprave građanima uopće dozvoljeno koristiti bez posebne najave.

Inače, prvi grad u Hrvatskoj koji je još 2019. odlučno rekao “ne” vatrometu bio je Mali Lošinj na čijem čelu je gradonačelnica Ana Kučić koja je tada objavila da se priključuju destinacijama u Europskoj uniji koje će u novu 2020. ući bez vatrometa, navodi Index.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.