Stručnjaci smatraju da su klimatske promjene doprinijele brzom širenju tigrastih komaraca koji prenose zarazne bolesti na području sjeverne Europe.
Zbog toga su vlasti u Francuskoj po prvi put izvele poseban proces nazvan fumigacija.
Riječ je o mjeri dezinsekcije kojom se suzbijaju insekti uz pomoć pare ili plina, a koje se primjenjuju u strogu kontroliranim uvjetima.
Opasne bolesti
Kako smo ranije izvještavali, izvješće Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) prati širenje različitih vrsta komaraca koji mogu prenijeti niz različitih virusa na ljude.
To uključuje denga groznicu i Zika virusnu infekciju, bolesti koje mogu uzrokovati niz simptoma kao što su vrućica i bolovi u mišićima, a u težim slučajevima može doći i do brojnih komplikacija.
Izvješće ECDC-a sugerira da se ove godine komarac Aedes albopictus (za kojeg se zna da prenosi denga groznicu i Zika virusnu infekciju) “nastanio” u 13 zemalja u Europi – što znači da je razvio samoodrživu populaciju koja se razmnožava – u usporedbi s osam europskih zemalja prije deset godina.
U međuvremenu, prošle se godine na Cipru udomaćio Aedes aegypti, vrsta komaraca koji prenosi bolesti poput žute groznice i virus Zapadnog Nila. Znanstvenici su već tada upozorili da bi se mogao nastaviti širiti i u druge zemlje.
Zabilježeni slučajevi i u Hrvatskoj
Prema spomenutom izvješću, prošle je godine zabilježeno 1133 slučaja zaraze virusom Zapadnog Nila, od čega je 92 bilo sa smrtnim ishodom.
Kako prenosi BBC, slučajevi su zabilježeni u Italiji, Grčkoj, Rumunjskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Hrvatskoj, Austriji, Francuskoj, Španjolskoj, Slovačkoj i Bugarskoj.
Francuzi će se protiv potencijalnih prijenosnika zaraznih bolesti boriti pomoću fumigacije. Zbog toga su u četvrtak ujutro u jugoistočnom dijelu Pariza zatvorili ceste te zamolili građane da ostanu u svojim domovima.
Prvi put u Parizu
“To se prvi put dogodilo u Parizu, ali ne i u Francuskoj. Jug zemlje se već nekoliko godina bori s tigrastim komarcima “, rekla je zamjenica pariške gradonačelnice Anne Souyris, zadužena za zdravstvenu politiku.
Znanstvenici tvrde da se komarac uspio tako dobro nastaniti na kontinentu i zbog klimatskih promjena jer toplije vrijeme skraćuje razdoblje inkubacije za jaja, a zime više nisu dovoljno hladne da ubiju štetočine.
“Uvjereni smo da se radi o riziku koji će postati još veći”, rekla je još ranije Marie-Claire Paty, voditeljica odjela za praćenje zaraznih bolesti u javnozdravstvenom tijelu Sante Publique.