Španjolska suša

Suše u Španjolskoj još uvijek traju: Evo kako izgleda život bez pitke vode u 21. stoljeću u Europi

GREEN_300_listici_sredina

Ograničena potrošnja za lokalno stanovništvo i turiste

Španjolske turističke regije zbog nedostatka kiše se suočavaju s ozbiljnim nedostatkom vode.

Zbog dugotrajne suše, stanovnici španjolskih regija Andaluzije i Katalonije suočavaju se s ozbiljnim nedostatkom vode posljednjih mjeseci. Ograničavanje potrošnje vode najavljuju dužnosnici, a situaciju dodatno otežavaju nezapamćeno visoke temperature u siječnju na primorskim područjima Španjolske, dosežući 30 Celzijevih stupnjeva.

Juanma Moreno, predsjednik regionalne vlade Andaluzije, ističe izuzetno tešku situaciju s obzirom na izostanak kiše u studenome, prosincu i siječnju. U pokrajini koja tradicionalno živi od poljoprivrede i turizma, akumulacijska jezera koja opskrbljuju vodom kućanstva imaju razinu ispod 20 posto kapaciteta, a negdje čak ispod 10 posto. Vlada je već ograničila dnevnu potrošnju vode za oko 7 milijuna stanovnika, zabranjujući pranje automobila, punjenje bazena i zalijevanje vrtova pitkom vodom na Costa del Sol.

Ova smanjena potrošnja vode mogla bi se odraziti na turiste tijekom ljetnih mjeseci u Malagi i Marbelli gdje je već sada potrošnja vode ograničena na 160 litara po stanovniku dnevno.

“Ljudi moraju biti spremni na restrikcije ovog ljeta”, poručio je predsjednik Moreno.

Katalonija, druga pogođena regija, suočava se s niskim vodostajem jezera i ograničava potrošnju vode kućanstava, a ako suša potraje, dopuštena količina vode mogla bi se dodatno smanjiti. 

Kataloniji su objavljene snimke ruševina drevnog sela Sant Romà de Sau koje je potopljeno prilikom stvaranja rezervoara.

“Nikada se nismo suočavali s ovako dugotrajnom sušom. Već tri godine ne kiši koliko bi trebalo”, rekao je predsjednik katalonske vlade Pere Aragones.

Prošlog mjeseca objavljen je video koji je dobio preko 130.000 pregleda u samo pet dana, a u kojem se prikazuje kako je živjeti bez pitke vode u 21. stoljeću usred Europe, prenosi Euro News.

Vlasti su pozvale stanovništvo i turiste da se ne tuširaju na javnim bazenima i u sportskim objektima, nego doma, kako bi se uštedjela voda. Gradske ulice smiju se prati pitkom vodom jedino u slučaju požara ili nesreće. Neki hoteli na tamošnjoj obali Costi Bravi svoje bazene već pune morskom vodom. Uz pozive na štednju vode, Katalonija je već počela uvoziti vodu na pogođena područja. Iako svaka autonomna pokrajina ima ovlasti u donošenju vlastitih mjera, središnja vlada u Madridu planira se uključiti u rješavanje ove alarmantne situacije, a razmatra i izvoz vode iz sjevernog dijela zemlje prema mediteranskom jugu.

Poljoprivrednicima koji prosvjeduju već sedmi dan zaredom obećana je dodatna financijska potpora kako bi im se pomoglo suočiti s teškoćama koje donosi suša.

PHOTOS BY: Profimedia.hr, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.