Prema Europskoj službi za promjenu klime Copernicus, ožujak je bio deseti mjesec zaredom u kojem je svijet postavio još jedan mjesečni temperaturni rekord. Iako klimatolozi ovakvo zatopljenje uglavnom pripisuju klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim djelovanjem, dio odgovornosti pripisuju i djelovanju El Ninja. Ne može se osporiti, kažu znanstvenici, da je ovaj fenomen mijenjao globalne obrasce vremena donoseći sa sobom vrlo teške posljedice po naš planet.
Suša u Južnoj Americi
Tijekom posljednjih nekoliko mjeseci El Ninjo je na ovo područje donio rekordne temperature i sušu, pri čemu su neke zemlje morale uvesti izvanredna stanja. U Ekvadoru, suše povezane s El Ninjom dovele su do ograničenja električne energije. Suša u Kolumbiji prisilila je vlasti da uvedu ograničeno korištenje vode u glavnom gradu Bogoti jer su spremnici na rekordno niskim razinama.
Kolumbija je zbog toga početkom travnja prestala je izvoziti energiju u Ekvador kako bi sačuvala vlastite zalihe.
Je li El Niño kriv za sušu i ekstremnu vrućinu u Africi?
Zapadna Afrika i Sahel prošli su mjesec bili izloženi ekstremnoj suši, a temperature u Maliju bile su više od 48°C. Nova istraživanja WWA pokazuju kako su klimatske promjene utjecale na porast temperature do 1,5°C u Maliju i Burkini Faso. Iako je El Ninjo imao neki utjecaj na ekstremne temperature, navode kako je on neznatan u usporedbi s klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim djelovanjem.
Početkom godine južna Afrika se suočila s ekstremnom sušom, što je uništilo velike površine tamošnjih usjeva. Agencija za pomoć Oxfam upozorila je da više od 20 milijuna ljudi pati od gladi i nestašice vode, nestašica vode u Zimbabveu i Zambiji dovela je do epidemije kolere. Međutim, za ovu sušu stručnjaci ipak okrivljuju utjecaj El Ninja jer je njegov vrhunac u prosincu uzrokovao manju količinu oborina diljem južne Afrike.
Azija pod udarom vrućina
Ekstremno visoke temperature u jugoistočnoj Aziji uvelike su narušile kvalitetu života. Vijetnam je nedavno proglasio izvanredno stanje zbog visokih temperatura. Na Filipinima je zatvoreno stotine škola jer su u nekim dijelovima zemlje temperature dosegnule 42°C. Tajland se suočava s neuobičajeno visokim temperaturama, rušeći rekorde 13 mjeseci zaredom.
Meteorolozi su pripisali veći dio neuobičajno dugih sušnih razdoblja i vrućine El Ninju, ali prirodni meteorološki događaji vjerojatno se pogoršavaju i zbog klimatskih promjena. Stoga, njihova je procjena da nas i u 2024. očekuju rekordno visoke temperature na globalnoj razini.