Vinograd

Širok spektar novih mogućnosti: Vinogradi budućnosti će proizvoditi više od vina

GREEN_300_listici_sredina

Nova europska istraživanja

Europa pokušava iskoristiti emisije i ostatke proizvodnje vina za nove proizvode, od stočne hrane do alternativa antibioticima. Istraživači u Portugalu hvataju CO2 iz proizvodnje vina kako bi uzgajali alge.

Vinogradi budućnosti neće samo proizvoditi vrhunsko vino, već će postati izvor inovacija za rješavanje globalnih izazova. U Europi, istraživači u Portugalu prepoznaju potencijal u emisijama CO2 i ostacima iz proizvodnje vina te ih koriste za uzgoj algi, otvarajući širok spektar mogućnosti, od stočne hrane do alternativa antibioticima. Miguel Cachão iz Palmele predvodi projekt koji koristi CO2 nastao fermentacijom grožđanog soka za uzgoj hranjivih algi, potičući ekološki održiv pristup vinogradarstvu.

“Vinograd je velik dio života ljudi, pa čak i ako nije velik ili profitabilan, važno je da nastave proizvoditi”, rekao je Cachão, agronomski inženjer u Udruzi vinogradara općine Palmela.

Neke vinarije u Europi i drugdje već hvataju CO2 i koriste ga kako bi zaštitile novo ubrane grožđe od oksidacije, procesa koji može utjecati na konačnu boju i aromu vina. Također ga pretvaraju u kalcijev karbonat kako bi smanjili kiselost tla. No, s oba ova procesa, CO2 završava natrag u atmosferi, prema Cachãu.

“Alge važno zadržavaju CO2”, rekao je.

Ovaj inovativni pristup ne samo da promiče očuvanje okoliša već i smanjuje emisije stakleničkih plinova.

Projekt REDWine, koji se provodi u šest europskih zemalja, istražuje potencijalne koristi u širem kontekstu, stvarajući most između vinogradarstva, ekologije i održivosti. Paralelno s tim, projekt NeoGiANT, također financiran od strane EU-a, koristi ostatak od prešanja grožđa za razvoj prirodnih terapija. Ova inicijativa ima cilj smanjiti upotrebu antibiotika na farmama životinja, suočavajući se s rastućom prijetnjom otpornosti na antibiotike u životinjskom i ljudskom zdravlju. Kroz ekstrakciju antioksidansa i eubiotika, istraživači žele poboljšati zdravlje stoke i istovremeno stvoriti nove proizvode koji bi zamijenili antibiotike, piše European Commission.

Ovi zajednički napori istraživačkih timova širom Europe usmjereni su na stvaranje održivih rješenja i smanjenje ekološkog utjecaja vinogradarstva i poljoprivrede općenito. Njihov cilj je ne samo očuvati tradiciju i kvalitetu vina već i pridonijeti globalnim naporima u očuvanju okoliša i unapređenju zdravlja stoke i ljudi.

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.