Veliki broj kitova uginulo je na sjevernoj obali Cipra, a smatra se da bi njihovo uginuće moglo biti povezano s razornim potresima koji su pogodili susjednu Tursku i Siriju. Jato od četiri kljunasta kita pronađeno je u četvrtak nasukano u Argaki na ciparskoj obali. Mještani obližnjeg grada trojicu su kitova, koji su još uvijek bili živi, uspjeli vratiti u more, a četvrti je uginuo. Navodi su to ciparskog odjela za ribarstvo i istraživanje mora, a koje prenosi Reuters.
Još šest mrtvih kitova pronađeno je u petak između Polisa i Pachyammosa. Još uvijek nije poznato jesu li među njima i trojica kitova koje su mještani prethodnog dana spasili. Smatra se da bi potres mogao biti uzrok njihovog uginuća jer kitovi koriste podvodni zvuk kao primarni način komunikacije i procjene okoline. Buka u oceanima i morima može utjecati na njihovu sposobnost da se snalaze, pronalaze hranu i izbjegavaju opasnost.
Obavili obdukciju
Moguće je da su seizmičke vibracije od nedavnih potresa u Turskoj i Siriji dezorijentirale kitove. Istraživački tim za ribarstvo u petak je s lešina prikupio uzorke za obdukciju, a rezultate će objaviti nakon analize.
“Ove životinje imaju sustav eholokacije na koji utječe buka mora. To bi mogle biti vojne vježbe, seizmičke vježbe ili, naravno, potres u regiji”, rekao je Yiannis loannou iz odjela za ribarstvo i istraživanje mora za Sigma TV na Cipru.
Vlasti su identificirale kitove kao Ziphius cavirostris, poznatije kao Cuvierovi kljunasti kitovi. Riječ je o vrsti koja može doseći duljinu i do dva i pol metra te težiti dvije do tri metričke tone. Ovo je najveći broj smrtnih slučajeva kitova koji je ikada zabilježen na Cipru, gdje je viđenje kljunastih kitova relativno rijetko.