Mlječna staza

Pogledajte rođenje planeta: Nevjerojatan proces snimljen unutar Mliječnog puta

GREEN_300_listici_sredina

Jedno od najvećih istraživanja

Nevjerojatne fotografije otkrivaju čudne i čarobne načine formiranja svjetova u različitim regijama naše galaksije.

U nizu studija, tim astronomâ bacio je novo svjetlo na fascinantan i kompleksan proces formiranja planeta. Nevjerojatne slike, snimljene pomoću Velikog teleskopa Europskog južnog opservatorija (VLT) u Čileu, predstavljaju jedno od najvećih istraživanja diskova koji formiraju planete. Istraživanje obuhvaća promatranja više od 80 mladih zvijezda oko kojih se možda formiraju planeti, pružajući astronomima bogatstvo podataka i jedinstvene uvide u to kako planeti nastaju u različitim regijama naše galaksije.

“Ovo je zaista promjena u našem istraživačkom polju”, kaže Christian Ginski, predavač na Sveučilištu u Galwayu, Irska, i vodeći autor jednog od tri nova članka objavljena u časopisu Astronomy & Astrophysics. “Prelazimo iz intenzivnog proučavanja pojedinačnih zvjezdanih sustava u ogled o cijelim regijama u kojima se formiraju zvijezde.”

Što su diskovi koji formiraju planete?

Diskovi koji formiraju planete, ili “protoplanski” diskovi, su vrtložni prstenovi plina i prašine koji okružuju mlade zvijezde. Gravitacija i druge sile uzrokuju sudare materijala unutar diska, a na kraju se materijal spaja i raste, poput snijega. U našem vlastitom Sunčevom sustavu, protoplanski disk – vrtložna masa prašine i plina – okretala se oko sunca i na kraju se skupila u planete koje danas poznajemo. Diskovi koji formiraju planete mogu se protezati na udaljenosti stotine puta veće od udaljenosti između Zemlje i Sunca. Njihova udaljenost nekoliko stotina svjetlosnih godina od nas čini ih sitnim točkama na noćnom nebu.

Ukupno su znanstvenici objavili slike 86 mladih zvijezda s diskovima koji formiraju planete oko njih – sve u našoj galaksiji Mliječni put

‘Ovo istraživanje najveće je takve vrste dosad i koristilo je najnaprednije teleskope i instrumente kako bi nam omogućilo uvid u planetarna legla’, rekao je dr. Christian Ginski, jedan od autora i astronom sa Sveučilišta u Galwayu, Irska, za MailOnline.

Poput zrelih planetarnih sustava, nove slike prikazuju izvanrednu raznolikost diskova koji formiraju planete

“Neki od tih diskova pokazuju ogromne spiralne ruke, vjerojatno pokretane složenim baletom orbitirajućih planeta”, kaže Ginski. “Drugi pokazuju prstene i velike šupljine izrezane formiranjem planeta, dok opet drugi izgledaju glatki i gotovo neaktivni među svom tom užurbanošću”, dodaje Antonio Garufi, astronom na Opservatoriju Arcetri Astrophysical Observatory, Talijanski nacionalni institut za astrofiziku (INAF), i vodeći autor jednog od članaka.

Tim je proučavao ukupno 86 zvijezda u tri različite regije formiranja zvijezda naše galaksije: Taurus i Chamaeleon I, oba udaljena oko 600 svjetlosnih godina od Zemlje, te Orion, plinom bogat oblak udaljen oko 1600 svjetlosnih godina od nas, poznat kao mjesto rođenja nekoliko zvijezda većih od Sunca. Opservacije su prikupljene od strane velikog međunarodnog tima, uključujući znanstvenike iz više od 10 zemalja.

Dok tehnologija napreduje, tim se nada da će još dublje zaroniti u srž sustava formiranja planeta. Veliko zrcalo budućeg izuzetno velikog teleskopa (ELT) Europskog južnog opservatorija (ESO), na primjer, omogućit će timu proučavanje najunutarnjih područja oko mladih zvijezda, gdje bi se stvarali stjenoviti planeti poput naše Zemlje.

 

PHOTOS BY: ESO/C. Ginski, A. Garufi, P.-G. Valegård et al/Profimedia.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.